| Sion2000 a întrebat:

1.De ceva vreme, de 3 luni, dupa 2 min de cand deschid PC-ul imi arata,,purici" pe ecranul de la monitor,ca la TV cand ai scoasa,,banana", cu dungi,ecran gri si multe altele.
Care ar fi problema?
P.S. Am unitatea noua, de 4 luni, deci nu cred ca ar fi problema de la ea.
2. Daca astept 1 min cand e ecranul cu purici ori mi se inchide PC-ul ori mi se face ecranul negru si apare,, Not Optimum Mode 1366×768",desi am grafica pusa deja pe acea rezolutie.
Care ar fi problema? Cum ar trebui sa o rezolv? Ar trebui sa reinstalez Windows-ul, zic ca ar fi de la grafica?
P.S. Am Windows 8

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa schimbi frecventa, respectiv rezolutia monitorului.
Citeste specificatiile tehnice ale monitorului si alege o combinatie de frecventa /rezolutie cu care imaginea este curata.

Daca la nici o rezolutie /frecventa nu dispar acele "purici", atunci incearca sistemul cu un alt monitor.

In cazul ca si pe alt monitor imaginea este zgomotoasa ("cu purici"), atunci de vina este placa video (memorie sau Bus defect).

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banana? O fi satul de atitea bananelaughing De ce i ti este asa greu sa scrii mufă vga? Sau hdmi, banana nu se maifoloseste acest termen vechi depăsit acum se folosesc alte denumiri mufe de exemplu.

| Sion2000 explică (pentru Bula):

Frecventele alea le-am tot schimbat si am obs ca e la fel, dar cu alt monitor o sa incerc maine