| DoarAlin a întrebat:

Acum cateva minute am deschis pc-ul si am vazut ca desktop-ul este albastru. I-am dat restart de 3 ori si nimic, tot albastru se vede.
Am scos cablul de alimentare din monitor, apoi l-am bagat inapoi, acum nu se mai vede nimic, monitorul nici nu se mai deschide... doar ledulețul a mai ramas aprins, unitatea merge, monitorul nu se deschide. Am incercat chiar si cu alta unitate si alt monitor, tot la fel, unitatea merge, monitorul nu. Care ar putea fi problema?

5 răspunsuri:
| KanezuY a răspuns:

S-a dus placa video sau monitorul.

| laury24 a răspuns:

Pai ori e stricat cablul care l-ai scos din monitor ori monitorul.

| liviustefan89 a răspuns:

Incearca monitorul la alta unitate eventual cu alt cablu, daca monitorul merge inseamna ca ai placa video dusa

| AdrianAntoine a răspuns:

Cablu pușcat sau monitor defect. Încearcă mai întâi alt cablu. O altă cauză poate fi de la memoria RAM (nu știu de ce, dar știu că am pățit și eu exact ca tine, iar resetarea ram-ului a rezolvat problema). Dacă nu e în garanție unitatea, oprește-o (inclusiv de la butonul de lângă mufa de alimentare) și decuplează-o de la cablul de aliemntare. Desfă-l, scoate cu grijă plăcuțele de ram și pune-le la loc (dacă nu merge din prima așa, încearcă să le inversezi). Baftă!

| Daniel9988 a răspuns:

Daca ai incercat si cu alt monitor, insemna ca e ori placa video, ori cablul.