| Georgescubalama a întrebat:

acum un an sau doi am desfăcut un pc sa il sterg de praf am desfăcut si coolerul si procesorul dar cand am vrut sa pun procesorul la loc am indoit cativa pini si nici nu am dat cu pasta termoconductoare cand am așezat colerul peste iar cand l-am deschis pe ecran nu aparea nimic decat negru. Imi puteti spune ce are si ce s-a ars daca s-a ars ceva.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai i ai rupt pini, nu i ai pus pasta. Ai terminat procesorul ala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil sa nu se fi ars. Daca n-ai reusit sa rupi pini ii poti indrepta cu un tub de la pasta de pix. Eu am unul metalic si-i foarte bun dar e buna si de plastic. Bagi tubul pe pin si il indrepti verificand din laterale daca este aliniat cu ceilalti pini. Trebuie sa faci operatiunea incet si cu mare atentie verificand de cateva ori. Apoi, la pasta, te rog sa ai grija sa fie intru-n starat care sa acopere procesorul dar sa nu fie gros. Numai atat cat sa nu se vada metalul. Deci cat mai subtire posibil. Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai noroc, s-a defectat doar procesorul. Daca nu, atunci si placa de baza s-a ars.