| XpandereX a întrebat:

Am achizitionat recent o pereche de casti redragon lagopasmutus, insa am o problema. Microfonul nu functioneaza daca este folosit sunetul la casti. Am un laptop Lenovo g50, care are o singura mufa jack, deci folosesc un adaptor. Daca bag doar mufa de microfon si dau record, se aude, dar daca bag adaptorul cu tot cu sunet, nu se mai aude microfonul, parca e mort. Am si incercat sa fac modificari in conexant smart audio, deoarece placa de baza nu suporta realtek, si am si dat update la drivere. Ma puteti ajuta? Am windows 10 pro x64.

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

1.Adaptorul nu este compatibil si cu microfonul si cu castile (iesirea audio) in acelasi timp.
Laptopul are microfon incorporat, deci foloseste-l pe acela daca laptopul nu are mufa de MIC separata.
2. cumpara-ti o placa de sunet pe USB, care sa aiba mufa de casti si mufa de microfon.