| anonim_4396 a întrebat:

Am doua probleme:
1.Cand stau pe calculator in 10-15 minute se stinge monitorul, dar inca merge calculatorul.Dupa aceea se aprinde si ecranul arata de parca s-ar fi dus display-ul.Din ce cauza?
2. Odata stiu ca mi:a luat foc calculatorul acolo jos de unde se aprinde(pornire)Imi este frica sa nu ia iar, atunci l-am scos din priza si flama s-a stins...Din ce cauza?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data, incearca sa delimitezi aparatul defect: conecteaza-ti monitorul la alt calculator sau conecteaza un alt monitor la calculator (sigur gasesti vreun vecin disponibil pentru incercare).
Dupa ce ai gasit care-i defect, il duci la un service pentru verificat / reparat.

| Danger30 a răspuns:

Monitorul se stinge complet, sau doar se face negru, ca poate fii si de la placa de baza / placa video...

| Lopfi a răspuns:

Am uitat sa mentionez:Cand se stinge apare pe ecran STROMSPARMODUS
Cu albastru...Eu totusi cred ca este de vina cablul acela la care se conectează monitorul cu calculatorul, dar am doua si la amândouă face asa...
Acum cand incerc sa il aprind, apare ca si cum s-ar fi spart display-ul si apoi se stinge si apare STROMSPARMODUS

| Lopfi a răspuns:

Cand monitorul de stinge, apare Stromsparmodus si beculetul este portocaliu, de obicei este verde, doar cand e stins Pc-ul se face portocaliu