| xShifT a întrebat:

Am facut un test pentru viteza de net si am la download 5, 2 mb/sc si la upload 0, 9 mb/sc. Atunci cand downloadez ceva mi se descarca cu 0, 6 mb/sc si se uploadeaza cu 0, 1 mb/sc.De ce?

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

Inseamna ca asta este viteza pe care ti-o furnizeaza providerul tau de internet.
5.2 Mbps = 5.2/8 = 0.65 = 630 KBps
Poti vorbi cu providerul tau pentru a-ti creste latimea de banda.

6 răspunsuri:
| Sandor12921 a răspuns:

Este slaba conexiunea la internet, sau, calculatorul are componente foarte slabe, eu la telefon, Iphone 6s, am avut viteza de descarcare se 13 mb/s. Incearca sa instalezi un cc-cleaner si un antivirus, daca nu ai.

| alexandru5678 a răspuns:

Tie ce iti arata acolo 5.2 sunt Mbps care sunt 0.6 MB. Asa este internetul. De exemplu eu am internetul de 93Mbps si descarc cu aproximativ 11MB
Mbps poate fii confundat cu MBps. Internetul tau este de 5.4 Mbps si descarci cu 0.6 MBps sau 0.600 Kb. Bft.

| xShifT explică (pentru Sandor12921):

Am si antivirus si cc cleaner, componente slabe iti garantez eu ca nu am, conexiunea o am prin modem nu prin conectare direnta cu cablu la pc

| xShifT explică (pentru alexandru5678):

Cum adica? Pai MB=megabytes, iar mbps=magabytes per seconds, cum nu e la fel?

| dfeel a răspuns:

Daca nu ai vreo limitare de banda din router mai poate sa fie un malware/virus care sa faca asta. Daca nici dupa o reinstalare a sistemului nu merge ok ti-as sugera sa iei legatura cu providerul de internet.
Apropos, te conectezi wireless?

| xShifT explică (pentru dfeel):

Nu ma conectez prin wireless am modem conectat la cablu iar din modem in pc, am instalat multe windows-uri si pe acest pc si pe altul si aceeasi viteza de download/upload