| George20123 a întrebat:

Salut.Am un router cu viteza de download si upload 100 mb/s, dar cand downloadez, viteza de download nu trece de 10-11 mb/s. De ce?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru ca te incurci in notatii probabil.
Cu cat spui ca downloadezi?
Si ce contract de net ai?
Care este viteza inscrisa pe router?
(100mbps, sau 1000mbps?
Ma foarte indoiesc ca scrie pe router 100MB/s)

vezi ca "mbps" si "MB/s" sunt doua chestii total diferite.

mbps = megabiti pe secunda, si 8 biti formeaza un byte.
Contractul tau de net este probabil de 100 mbps.
Sau 1000mbps.
Mai uita-te odata in el eventual.

MB/s = MegaBytes pe secunda...

Ca sa afli echivalenta, trebuie imparti cantitatea de mbps la 8.

Adica 100 mbps / 8 = 12, 5 MB/s

Iar aceasta viteza (100mbps sau 12, 5 MB/s, cum vrei sa ii spui) este viteza maxima de Download, nu o atingi mereu.
Depinde de serverul de unde scoti, ora la care scoti, cata lume e conectata la el si scoate in acelasi timp cu tine, distanta dintre tine si server, etc

****************************

In acelasi timp, daca chiar este o problema de tip hardware, fie cablurile tale dintre router/modem si calculator/laptop sunt o generatie foarte veche (exista niste clase de viteza cu care sunt notate cablurile, CAT 3, CAT 4, CAT 5, CAT 6, CAT 7, etc)

Daca ai orice sub CAT 5 e clar de ce nu ti merge netul bine.

https://www.learnabhi.com/wp-content/uploads/2018/03/ethernet-cable-min.jpg

Fie (probabil ) placa de retea din calculator sau laptop este antica.