| robert08 a întrebat:

Este buna viteza de download si upload la romtelecom?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

RDS-ul folosesc retea metropolitana prin cablu de retea, ce suporta viteze mai mari decat cablurile telefonice prin care furnizeaza Romtelecom serviciile de internet!

Mai nou, Romtelecom a apelat la alta tehnologie.
In Bucuresti si alte cateva orase mai mari este disponibila tehnologia denumita "VDSL", iar in restul oraselor este disponibil ADSL-ul.

Care-i diferenta? Abonamentele VDSL sunt de 20 si 30 Mb download si ~1-2 Mb upload. La ADSL, vitezele sunt mai mici, ti s-a explicat deja mai sus.

Pretul in schimb, pentru ~acelasi abonament difera foarte mult... VDSL de 20 Mb poti sa iti iei in loc de ADSL de 8 Mb (~600kbs download real si ~50-55 kbs upload).

RDS, prin cablu de retea (CAT5 daca nu ma insel), asigura viteza de retea de 100Mb... in afara de reteaua metropolitana care garantat duce mai mult decat poate sa duca Romtelecomul prin oricare din tehnologiile pe care le detine momentan, RDS-ul ofera si viteze mai bune prin Fiberlink2, iar pretul, din cate stiam, este mai mic ca la Romtelecom, poti sa iti faci abonament doar pe 1 an, nu este nevoie sa platesti niciun modem.

La Romtelecom, daca vrei doar pe un an (in caz ca este posibil, pentru ca s-ar putea sa nu fie decat de la 2 ani in sus), trebuie sa platesti integral oricare dintre modemuri. Daca iti faci pe 2 ani, cel mai ieftin este ori mai ieftin, ori gratuit, la restul in continuare platesti, dar mai putin decat perioada minima de un an, dar totusi platesti (fata de RDS, unde nu platesti nimic, instalarea e gratuita -in limita unui anumit traseu-).

Am si RDS, si Clicknet pe ADLS! Am "butonat" si un VDSL de 20 Mb tot de la Romtelecom... RDS-ul este de ~3-4 ori mai bun!

La RDS, ai peste 50Mb download si peste 10 Mb upload! pe internet, si in retea... ca si cand ai fi in reteaua locala happy!

16 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Răspunul meu şi cel al lui Spineshivers din întrebarea anterioară nu au fost de ajuns ca să te lămureşti? happy
Cine ţi-a răspuns la întrebarea asta ar fi de preferat să fie persoane care au avut net şi de la alte reţele, şi astfel să poată face o comparaţie, altfel părerile lor nu au cum să fie relevante. Şi eu acum 2 ani ziceam că Romtelecom e cel mai bun, însă acum am avut ocaza să văd că totuşi există loc şi de mult mai bine happy
În fond şi la urma urmei o să te convingi pe pielea ta dacă e bun sau nu. Că poate să zică toţi că e bun iar tu să afli ulterior că nu-i deloc aşa, sau invers.
Baftă!

| LucianGabriel a răspuns:

Daca ai de unde alege ia net de la alta firma numai nu de la romtelecom, viteza de upload e jalnica, macar bun ca merge cat de cat cea de download(dar e varza si asta in comparatie cu alti furnizori).

| anotherchild a răspuns:

La un abonament de 6 mb : maxim download : 632 kb\s si upload maxim 50kb\s. Cei de la romtelecom furnizeaza un internet de proasta calitate. Eu il folosesc pentru. ca la mine in localitate este cel mai bun - momentan. Peste 6 luni va veni si la noi Ambra - abia astept!

| Petronela a răspuns:

Daaaa

| Fantomita a răspuns:

Mai bine ei de la Rds

| cornelm1976 a răspuns:

In general, da; mai ales in orasele mari cu infrastructura noua-nouta. Dar... mai sunt:
Factorii care afectează viteza serviciului de Internet (valabil pentru orice retea).

Factorii principali care afectează viteza serviciului de Internet sunt:

* distanţa faţă de punctul de distribuţie al provider-ului
* lungimea şi calitatea cablului tău
* tipul de conexiune dintre aparatul provider-ului (de obicei modem-router) şi calculatorul tău (conexiunile Ethernet şi Wireless sunt mai rapide decât conexiunile USB)
* viteza individuală a paginilor web pe care le vizitezi (unele pagini au o viteza maximă de acces)
* partajarea conexiunii la Internet cu alte calculatoare
* anumite programe din calculatorul tău (ex. programe gen Spyware), care pot ţine conexiunea ocupată.
Odată setată viteza conexiunii de Internet, aceasta ar trebui să rămână stabilă. Totuşi, aceasta poate varia dacă unul din factorii enumeraţi mai sus suferă schimbări semnificative.

| virusz a răspuns:

Sfatul meu este sa iti iei gandul de la romtelecom a ramas cu mult in urma RDS Fiberlink sau Cablelink sunt alternative mult mai bune din punct de vedere al vitezei.Bafta

| ionut_9568 a răspuns:

Singer este mult mai buna viteza de la klicnet

| crazygirlyo a răspuns:

Nu prea. iti recomand mai bine rds.

| publiculmaiubeste a răspuns:

Nu! decat romtelecom mai vine modem de la Vodafone

| Anonim134 a răspuns:

Da.am si eu'winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am romtelecom prin modem si am o limita de 6gb, daca o depasesc imi scade viteza, de obicei descarca cu 50-170 kb, dar cel mai bine merge seara(noaptea).

| thisissolawl a răspuns:

Salut, eu sunt pe romtelecom si sunt foarte multumita de cum merge netu'

| NiceGirl998 a răspuns:

Dapz! este fffff buna viteza! am si eu:d!

| manbossrks a răspuns:

Da, si eu am romtelecom si mi se downloadeaza cu un MB pe secunda