| alindragos322 a întrebat:

Am gasit recent un tutorial pentrun a invata C++ dar n-am inteles ce inseamna "count", poate cineva sa-mi explice? Funda!

PS scuze de categorie dar n-am stiut pe care s-o pun...

Răspuns Câştigător
| ngllllll a răspuns:

Cel mai bine e sa cauti functia count pe google, stack overflow.
Nu stiu daca am folosit vreodata asta.
Daca e functie count(); vezi ce argumente cere.
Sper sa nu confunzi cout

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

To count = a numara
counter = numarator, contor

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru alindragos322):

Cuvintele folosite in limbajele de programare actuale sunt din limba engleza, fiind ceea mai simpla limba din pdv gramatical.
Daca s-ar folosi alta limba (de exemplu chineza) programarea s-ar compara cu ceea actuala ca si ridicarea la putere cu litere romane.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru alindragos322):

Limba engleza este universal folosita tocmai datorita simplitatii gramaticale, raspandita prin mijloacele de calcul personale si programele folosite pe ele.
Inaintea erei IT, limbile universale ca germana, franceza, spaniola etc. au fost raspandite din cauza coloniilor.

Daca stii atat de bine ca nu am dreptate (count nu inseamna numarare), atunci de ce pui intrebarea?
Pune textul in translatorul Google si vei primi un raspuns... tongue

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru alindragos322):

In primul rand... cuvintele in enegleza inseamna acelasi lucru si in programare.

define are acelasi inteles
function are acelasi inteles
count are acelasi inteles
while are acelasi inteles
for are acelasi inteles

samd.
In alta ordine de idei, sa inveti programare fara sa stii ceva engleze e cam anevois pentru ca documentatia completa si corecta o vei gasi mereu in engleza.

Trecand la subiect... in ce context ai gasit acel counter? Pentru ca aruncand aici un cuvant vezi clar ca nu iti poate explica nimeni nimic concret

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru alindragos322):

Eu am crezut ca pe tine chiar te intereseaza programarea si de aia ai intrebat, dar tu esti aici la misto uri.

Si da, floar are acelasi inteles. Face un punct sa pluteasca.

Float vine de la "floating point." Iar floating point desemneaza un tip de variabila care mentine aproximari ale numerelor cu virgula.

Daca ai fi stiut engleza acum ai fi inteles foarte usor niste concepte si niste explicatii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Floating-point_arithmetic

Ai vrut sa pari interesant dar sa stii ca a iesit doar o besina cu stropi

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru alindragos322):

De ce sa nu poti compara? Ti am zis, daca ai cunostinte de engleza intelegi foarte bine ce inseamna si la ce se refera.

cin si cout provin chiar din traducerea mot a mot a character output si character input. Sunt doar niste prescurtari,

Limba programarii nu exista, exista o sitaxa a limbajului de programare sintaxa care e provenita din limba engleza in toate limbajele.

Hai sa vezi cate cuvinte din limba cpp cum ii zici tu este mot a mot limba engleza

while
repeat until
do while
for
else
if
define
incude
class
function
integer
character
string
char
unsigned
namespace
using namespace
return
main
switch
case
iostream (input output stream)
public
protected
void
friend
throw
catch
open
close
fstream (file stream)
vector
map
begin
end
iterator
push
pop
back
front
end
start
empty
size
length
clear
insert
queue
stack
erase
append
replace
copy
resize
find
find_last_of
find_first_of

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru alindragos322):

Tu ce **** vrei in realitate ca nu pricep? Ai bagat nasuk in programare si acum vrei sa te spargi in figuri? Ca nu ma prind? Limbajele de programare sunt bazate pe cuvinte din.limba engleza care isi pastreaza sensul. Mai departe ce vrei tu sa demonstrezi nu pricep.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru alindragos322):

Nu înțeleg ce ca.cat vrei. Ai început cu întrebare despre count și acum aberezi despre limbi și limbaje

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ca.cat vrei de la intrebare asta pana la urma?

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Bună, Alin,

Mai multe detalii poți găsi aici https://www.cosmiclearn.com/cplusplus/count.php Dacă nu știi foarte bine limba engleză, te sfătuim să folosești Google Translate. Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| NightLovell a răspuns:

Fluxul de iesire cout, ca si functia printf, redirecteaza iesirile, scrierile, catre fisierul standard de iesire, stdout, asociat, de cele mai multe ori, monitorului de afisaj.