| NarutoX a întrebat:

am mare nevoie de ajutor, de acum 3 zile mi-a intrat un hacker in calculator, stiti cumva cum sa scap de el fara sa resetez windows-ul(as dori solutii cat mai simple, sau link-ul si indicatii).
Sper ca ma puteti ajuta.
Funda!

14 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Cum adica ti-a intrat un hacker in pc? In ce sens? Ai deschis vreun "trojan", ori vreun keylogger? Cam putine detalii, da o scanare cu un antivirus bun gen kaspersky.

| NarutoX explică (pentru Arthiom):

Pai nu am facut nimic.
Scriam niste lucruri pe un folder si cand am terminat am inchis pc-ul cand l-am deschis a doua zi nu mai mergea si zicea ca trebuie sa dau bani pe un cont...
Ma poti ajuta cu informatiile astea?(Apropo ecranul este si nergru de atunci)

| Arthiom a răspuns (pentru NarutoX):

Ai descarcat ceva de pe vreun site inainte sa ai probleme?

| NarutoX explică (pentru Arthiom):

Nu nimic.
De fapt cred ca mama a bagat niste muzica de pe site-ul unui radio.

| Arthiom a răspuns (pentru NarutoX):

Pai e posibil ca odata cu muzica sa si descarcat si vreun virus, ori chiar site-ul sa fi avut cativa. Da o scanare cu antivirusul pe care il ai acum si vezi ce iti gaseste. Dupa intra in control panel>programs/programs and features>uninstall a program si dezinstaleaza tot ceea ce pare dubios (ai grija sa nu dezinstalezi ceva de la sistem, daca nu te pricepi, ruleaza doar scanarea cu antivirusul).

| NarutoX explică (pentru Arthiom):

Amice sincer sa fiu de cand mi-am luat pc-ul nu ma gandeam sa iau antivirus ca oricum nuprea bag eu multe chestii pe pc... nici nu cred ca am vreun antivirus, doar daca are calculatorul antivirus happy

| Arthiom a răspuns (pentru NarutoX):

Atunci descarca unul gratuit momentan cum e avg sau ia versiunea trial al unui antivirus mai bun (orice dar nu avira), altfel nu scapi.

| NarutoX explică (pentru Arthiom):

Ok dar imi poti da un link? Nu vreau sa iau inca 1 de genu...

| NarutoX explică (pentru Arthiom):

Stii sigur ca merge si ca nu e... dar oricum mersi

| Arthiom a răspuns (pentru NarutoX):

Asta il folosesc si eu.

| NarutoX explică (pentru Arthiom):

Mersi acum se baga.Cred ca stiu cine primeste funda.happy

| untu a răspuns:

Poate nu ai intretinut (verificat) calculatorul cum trebuie! Intretinerea se face doar o data pe luna: scaneaza cu antivirusul Avira (cred ca este cel mai bun si e pe primul loc dupa testare in luna decembrie 2015, apoi scaneaza cu MALWAREBYTES-ANTIMALWARE, apoi scaneaza cu ANTISPYWARE TERMINATOR 2012, apoi instaleaza si scaneaza cu ADVANCED SYSTEMCARE 9 PRO si apoi sa faci reparatiile cu acest program, iar dupa ce folosesti calculatorul se curata cu DISKCLEANUP si CCLEANER!

| doctorandus a răspuns:

Faci CD sau USB stick de pornire cu asta:

http://download.bitdefender.com/rescue_cd/latest/

si cu asta:

http://www.eset.com/int/support/sysrescue/

Si pornesti calculatorul de pe ele, deci nu pornesti Windows, trebuie sa fii conectat la internet.