| MarioStrepede125 a întrebat:

: Am mare nevoie de ajutorul vostru, de la un expert mai exact!
Eu am net de la RDS/digi, fac live-uri si video-uri pe Youtube si nu stiu ce bitrate sa folosesc... O sa va zic componentele si netul capabil si vreau sa imi dati niste setari pentru 720p60, pentru streamlabs obs :
componente:GTX 1050 TI 4G OG
i5 7400
1 TB
480 SSD
8 GB RAM
viteza la net :
PING - 14
Download - 178, 51
Upload -101, 33
Ma chinui de 3 luni sa incerc sa fac ceva, ori bag un bitrate si se vede in lag
ori se vede bine dar in purici
ori...
ajutor!
DAU FUNDA VA ROG DIN TOT SUFLETUL!

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Netul tau merge destul de prost. Cel mai mic abonament la RDS este cel de 300 MB/s, deci indiferent ce abonament platesti, tu abia ai 178 MB/s. Daca iti mergea ok, trebuia sa ai peste 270 km/s masurati. Concluzia este si in urma pingului obtinut, pentru ca 14 este mare.
https://www.digiromania.ro/asistenta/servicii-aplicatii/speedtest
Aici gasesti test de net de la Digi si vezi toate detaliile. Ping si Jitter trebui sa fie cat mai mici, optim 1 si 1. Eu am 2 si 1.
Acum, calculatorul tau este ok, poate ai si placa de retea gigabit, dar cu siguranta nu ai cablu de gigabit, deci aici citeste mai multe si incearca sa iti faci conexiunea la net cat mai mare si stabila, sa se apropie de abonamentul platit de tine. Sper ca folosesti cablul si nu Wifi, pentru ca pe WIfi nu vei avea niciodata performante pe net.
Mai departe, daca tu poti avea maxim 101 MB/s la upload, ar trebui ca bitrate-ul tau sa fie cel mult 20-30 MB/s, astfel incat sa te incadrezi cu banda ta de net.
720P60 ar trebui sa se incadreze in acesti 20-30 MB/s, deci in nici un caz nu poate fi vorba de purici... verifica si webcam-ul, poate este problema de la setarile lui. Incearca sa faci lumina mai multa cand inregistrezi si vezi daca se imbunatateste mult imaginea sau nu.