| Andrei900Boss a întrebat:

Salut TPU

am o eroare critica la antivirusul Bitdefender!

imi da un messaj ca cica sa trimit un messaj la Bitdefender! a spus ca repornesc PC nu a mers ce trebuie facut? spune ca vsserver.exe nu raspunde!

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Dezinstalare si reinstalare

23 răspunsuri:
| Malldova2 a răspuns:

Inseamna ca anti virusul este de fapt un virus stergel si instaleaza altul

| Andrei900Boss explică (pentru JackR):

Si va merge? bine dau Dezinstalare si Reinstalare dar se poate lua Bitdefender de pe site-ul official ca sa nu imi mai bag DVD? ca am licenta de un An. si iar trebuie bagat DVD si de asta intreb.

o intrebare apas pe panou de control! si pe care apas pe Bitdefender Devince sau pe Bitdefender Agent sau total security?

| Andrei900Boss explică (pentru Malldova2):

Virus? pai mai am 141 de zile un an parca are cam 238 si nu ii un virus am platit licenta.

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Dezinstaleaza toate fisierele ce tin de antivirus si dupa dai un restart lapc apoi instaleaza inapoi antivirusul poti sa il iei de pe site tu sa ai codul de licenza

| Câmpan_Ştefan_1999 a răspuns:

Salut.aceeasi eroare si la mine de vreo 15 minute.Am incercat trei restart si nimic.Am sunat pe toate numerele disponibile si nimic.cred ca au un crash

| LPCTSTR a răspuns:

Nu-i crede pe cei doi, primul are putine cunostinte iar al doilea este un copil care nu stie sa faca diferenta dintre un virus si un antivirus.
Deci poate fi o problema de la serverele lor sau este o problema de la calculatorul tau.
Se poate ca un alt antivirus sau serviciu pentru securitate, cum ar fi Windows Defender, sa fie activ si sa cauzeze conflicte.
Incearca se verifici Centru de actiune Windows si in sectiunea Intretinere/Maintenance sa verifici istoricul de fiablilitate mai precis "Cautare solutii la raportarile de probleme"(am Win in romana). Poate acolo gasesti informatii.
Mai incearca sa folosesti un utilitar pentru curatarea fisierelor reziduale, unul bun CCleaner.
Iar daca nu gasesti absolut nici o solutie, poti trimite un tichet pentru a raporta problema.
Aici o sursa: https://www.bitdefender.com/......-1116.html
Aici trimiti tichetul: https://www.bitdefender.ro/support/contact-us.html?last_page=1116

| Andrei900Boss explică (pentru BostanDaniel1974):

O problema merge sa am Zemana? adica ii bun ca Bitdefender! stiu ca Zemana nu are optimizator si funtioneaza doar daca am internetul pornit, dar are protectie ransomware si scan de virusi, ca Zemana mai stiu eu mine ca am avut calul trojan si cu el am scapat de virusul ala. e bun daca il iau are si licenza pe viata.

| Andrei900Boss explică (pentru LPCTSTR):

Bitdefender a si spus cand a instalat antivirusul ala Bitdefender sa-mi opresc Windows Defender m-am uitat da ii oprit! mai bine imi iau Zemana ce spun ii bun nu are optimizator ii naspa si nu functioneaza daca nu am internetul pornit merge sa il iau da sau nu?

| JackR a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Bai nene, esti prea tare pentru planeta asta! Anul nostru pamantesc are 365 de zile, si odata la 4 ani, 366 si ii zicem an bisect. Pe planeta aia a ta, se poate sa aiba 238, asa ca "E.T. go home!".

| Andrei900Boss explică (pentru JackR):

Pai nu stiu cate zile era ma! pe licenta am spus la nimereala!

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Nu stiu ce sa zic ramane la aprecierea ta terminati licenza cu asta care il ai

| Andrei900Boss explică (pentru BostanDaniel1974):

Zemana nu ii bun? se instaleaza repede si am licenza pe viata.

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bine ca ai tu cunostinta geniule

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

E bun cum sa nu

| LPCTSTR a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Dragul meu, si eu puteam sa scriu "Dezinstalare si reinstalare".
Reinstalarea reprezita etarna recomandare a oamenilor cu experienta redusa.
Nu ma laud, dar din o simpla cautare pe Google poate ti-ai fi dat seama ca reinstalarea nu va avea efect intrucat (spun din propria experienta) Bitdefender isi lasa fisiere de rezerva/folosite la activ in Roaming care contin configuratii, date cu privire la user, si multe alte date importante. Iar eu am avut ocazia de a primi o eroare de la un serviciu al Bitdefender, localizat in Roaming, fapt ce atesta existenta fisierelor. Partea nasoala este ca nu se sterg la dezinstalare, fapt ce atesta si ca dezinstalarea nu va avea efect.
Isi mai lasa fisiere si prin Program files/x86 iar curios am observat ca folderul "Bitdefender agent" era intact, bineinteles dupa dezinstalare, cu foldere, fisiere si aplicatii. Si repet din nou, actiune care nu va avea efect.
In concluzie, o simpla recomandare nu se compara cu o cercetare minuntioasa si experiente proprii.

Si scuza-ma de observatie, nu inteleg, tasta "t" este inlocuita de "z" sau ce? Atunci cand dai un raspuns, TPU sugereaza folosirea limbii romane asa cum este nu combinata cu barosaneala, bataie de joc, cuvinte inventate, si tot ce tine de stricarea limbii romane. In acest caz "licenza" se repeta de mai multe ori, ceea ce cam zgarie pe creier...
Si scuza-ma din nou de obs., asa cum scrie si in regulament, pe TPU incerci sa scrii cu cat mai mult sens. Si ai grija la ortografie. Incearca sa adaugi in acel comentariu "pe" si vei vedea mari diferente.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Umm... Daca ai scrie cu ceva sens, poate as intelege si eu ce vrei sa-mi spuiwinking

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mersi de sfat o sa tin minte am tastatura in italiana si se mai ìntampla cu toti mai gresim daca nu santem atenti in fine sa revenim la antivirusul baiatului eu stiu ca sunt si programe de dezinstalare pana la ultimul fisiier din program de exemplu eu am iobit unistaller s e super bun ori cum multumesc

| LPCTSTR a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Interesant ca si eu il am iar la dezinstalarea Bitdefender nu am primit mesaje cum ca ar fi ramas fisiere reziduale.
Si mai interesant este ca daca tin bine minte, era nevoie de un uninstaller de al lor pentru cazurile in care nu se putea dezinstala cu succes/erori, se poate sa incurc Bitdefender cu Avast(a trecut mult timp de atunci) si totusi, fisiere reziduale au ramas...

| Malldova2 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Atunci nu stiu

| Malldova2 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bă caine prajitura eu fac diferenta da am patit deja ca antivirusul meu era de fapt un virus nu te mai arata mare ficat турои

| LPCTSTR a răspuns (pentru Malldova2):

Dragul meu, ca vorbesti de un program made in China care se presupune a fi un antivirus, este una, dar ca vorbesti de o companie ce se afla in topul celor mai de incredere companii care produc antivirusi este alta.

Si scuza-mi curiozitatea, dar cum se numeste compania de la care ai obtinut acel antivirus/virus?
Iar daca vrei sa injuri in rusa, injuri pentru tine, ca putini sunt care stiu rusa, te sfatuiesc sa folosesti limba romana.

| Andrei900Boss explică (pentru Malldova2):

Si care antivirusul tau ii de fapt un virus? da-mi antivirusul ala care ii de fapt un virus nu trebuie sa il scanezi pe virustotal?