| ScortSyndicate90 a întrebat:

Am o problema cu internetul mai exact "The DNS server isn't responding" Pc-ul este conectat de la router prin cablu ethernet. Totul este conectat dar internetul nu merge! Am vazut tot felul de solutii dar eu nu vreau sa umblu! Se va rezolva singura problema? Si cum este mai bine sa ai pc ul conectat la Internet: wireless, de la router prin cablu (ethernet) sau alte conexiuni? Si alte conexiuni insemnand ce anume? Cablul de Internet bagat direct in pc si pentru router alt cablu sau cum!? Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Cablul de internet se baga la router. Router-ul il legi la pc printr-un cablu cu mufa rj45.
Pentru celelalte dispozitive (laptop, telefon, tableta), se poate folosi functia wireless, daca router-ul este prevazut cu aceasta tehnologie.
Ai folosit vreodata router-ul conectat la net sau e prima data?
Acesta trebuie configurat, pentru a primi/emite semnal de net, dupa instructiuni date de producator si/sau furnizorul de internet. Poate cablurile nu sunt conectate corespunzator.
Daca nu te pricepi la configurare router, cauti tutoriale pe net sau suni la furnizorul de internet, pentru asistenta de specialitate.

4 răspunsuri:
| ScortSyndicate90 explică:

Frate, am totul conectat. In legatura cu problema de mai sus s-a rezolvat dar voiam sa stiu cum se conecteaza correct netul la pc! Si care este mufa rj45? Acel rj45 este de fapt cablul ethernet? Adica intr-adevar am pc ul conectat corect la net?

| dannyel86 a răspuns (pentru ScortSyndicate90):

Rj45 este mufa de la cablul ethernet.
Pana la urma, iti merge netul sau nu? (nu m-ai lamurit). Ti-a mers vreodata pe router-ul actual?
Poti conecta cablul ethernet direct la unitate, fara router, ca sa te convingi unde e problema si daca te poti conecta la internet direct de la sursa.

https://www.tp-link.com/sa/article/?faqid=361
https://www.mygarage.ro/retelistica/201992-problema-router.html

| PainTech a răspuns:

Incearca sa folosesti server DNS oferit de google : 8.8.8.8. Pentru asta :

- Deschide control panel.
- Network and Internet
- Network and Sahring Center
- Change Adapter setings ( panoul din stanga )
- Click dreapta pe "retea" si apesi proprietati
- Selectezi Internet Protocol Version 4, proprietati
- Bifezi "Use the following DNS adresses"
- La prima pui 8.8.8.8
- La alternativa pui 8.8.4.4
- Apply

Ar trebui sa mearga, daca aceasta a fost o problema cu serverul DNS.

| PainTech a răspuns:

Corect este oricum, dar metoda recomandata este prin cablu ethernet. Cablul asigura transmiterea informatiilor mai bine decat undele radio (wireless). Pe wireless exista pierdere de informatii mai mare, ceea ce inseamna un dezavantaj serios pentru viteza.

Dar atentie! Si cablul ethernet are pierderi mari de informatii pe distante foarte mari, caz in care este recomandata fibra optica ( care e foarte scumpa).

Mai multe informatii :
https://youtu.be/iV-YqG70wbQ?t=3m42s