| AgentulVIPPro a întrebat:

Am o problema cu o combina Panasonic SA-AK640. 2.1. Destul de veche dar se aude excelent. De la un timp canalul stang imi face figuri. Daca trec de 80% din volumul total boxa conectata la canalul stang se aude cu mici intreruperi. Mici decupaje audio sesizabile. Doar boxa aia. Am incercat sa schimb boxele, sa inversez canalele si tot face probleme. Deci boxele nu au nimic. Ce ar putea fi? Cum as putea remedia problema? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa ars finalul trebuie schimbat, o duci la un electronist dar vezi ca fiind veche numai gasesti piesa originală si ai nevoie de o piesa echivalentă, te duci daca stai in Bucuresti in zona 1 mai magazinul dioda, acolo gasesti piese pentru amplificatoare statii combine audio, tu ai nevoie de tranzistor final vezi ce scrie pe cei originali, si schimbă i pe toti ca o sa cadă si ceilalti.

7 răspunsuri:
| AgentulVIPPro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tnx bro smug. Sti cumva si cat o sa ma coste? asa cu aproximatie. Pe net nu prea gasesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Salut păi depinde mult de pretul finalilor poate îi gasesti pana in 50 lei, si mina de lucru sa îi lipeasca acolo plus sa schimbe toti condensatorii din sursă ca de acolo sau dus finalii condensatori uscati devalorizati au marit curentul si au bușit finalul, cu 200 lei o faci. Mersi pentru fundă, 200 lei aproximativ, daca esti din Bucuresti incearca să o duci la reprezentanță acolo au piese originale cauti pe net reprezentanța Panasonic si o duci la ei este păcat sa o dai pe mîna oricui sa o strice de tot, aia a fost făcută in Japonia cu lipituri fine pe placă. Succes sa mi scrii cum ai rezolvat o si cit ai plătit reparatia.

| AgentulVIPPro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi frumos pentru raspuns. Da, o sa revin cu un mesaj si iti spun ce am facut. Numai bine. happy

| AgentulVIPPro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bro hai ca am rezolvat singurlaughing. Au venit niste tovarasi pe la mine si au adus ei un cd si l-am pus la combina. (Pana acum o foloseam la pc) Si i-am dat drumu l-am dat blana eu uitand ca are probleme. Si cand colo observ ca nu se mai intrerupe. Dupa ce au plecat, cand am conectat-o iar la pc din nou apareau decupajele audio. Si mi-am dat seama ca e un fel de protectie a amplificatorului. Si am modificat putin frecventa placii de sunet. Am dat-o de la 100 hz la 60 si inca cateva reglaje cu un soft. Si acum nu imi mai face probleme. happy. Parerea ta care e? Nu suportau boxele frecventa, nu? Adica cu placa de sunet a combinei se auzea mult mai jos decat cu placa de sunet a pc-ului. Si am incercat sa ajustez semnalul placii de sunet sa fie asemanatoare cu cea a combinei. Si cred ca asta era problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Da eu asa am crezut initial ca boxele sunt prea mici, dar bine ca ai rezolvat o, deci inseamnă ca nu erau arși finalii, ai scăpat ieftin. super.

| AgentulVIPPro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da. Chiar ma bucur... Nu se mai fac sisteme audio cum se faceau combinele astea... Nu doar de la Panasonic. In general. Sa tina atatia ani. laughing. Mersi mult inca o data pentru ajutor. smug

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Si eu i ti multumesc tie pentru fundă