| Taner13 a întrebat:

Am o problema cu rezolutia la calculator. Am cumparat un televizor Smart TV Samsung UE32H5303 Full HD si l-am conectat cu un cablu hdmi la unitatea desktop. Cand intru la setarile rezolutiei scrie ca rezolutia recomandata este 1920x1080 dar daca pun acea rezolutie e prea mare. Am windows 7 iar acele iconite din taskbar se vad doar pe jumatate (asta am spus ca sa va puteti da seama de problema). Ce ar trebui sa fac?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Probabil inainte rezolutia era mai mica si iconitele se vedeau mai mari, iar acum la rezolutie mare se vad prea mici.
Se poate alege o rezolutie mai mica, sau se pot alege iconite mai mari de la setari. Click dreapta pe taskbar, properties si se debifeaza "Use small icons". La fel pe desktop se poate da click dreapta si de la view se aleg Large icons, Medium icons sau Small icons, dupa preferinta. La fel dupa ce se intra la screen resolution dupa click dreapta pe desktop, se poate merge la Make text and other items larger or smaller si se alege marimea textului Smaller, medium sau larger.

| Taner13 explică (pentru halogen001):

Nu e asta. Mi-am dat seama singur pana la urma. 1920x1080 e rezolutia maxima suportata de televizor. In mod normal televizorul are rezolutia 1360x768, asa cum o aveam si pe vechiul televizor (cel pe care il utilizam ca monitor pentru pc). Acum am pus rezolutia potrivita. Am rezolvat. Multumesc oricum happy