| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Recent mi-am cumpărat o unitate PC și am conectat-o la vechiul meu tv. Este un tv micuț, silvercrest de 60hz. Faza e că după ce am instalat Windows ul, toate driverele necesare, nu vad imaginea întreaga pe ecran. Se vede decât jumătate de taskbar și iconițele parca sunt acoperite. Am modificat rezoluția, le-am incercat pe toate la rand, nicidecum nu am rezolvat. Și scrisul, imaginile și in jocuri vad pixelat, nu este claritate. Conexiunea am făcut-o printr-un cablu hdmi 4k. Ceva rezolvări va rog?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Citeste caracteristicile de REZOLUTIE a TV-ului.
2. Pe calculator, la setarile ecranului 2 (secundar), alegi acelasi rezolutie cu cel a TV-ului (eventual o treapta mai mica).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai tu impresia ca un tv va putea functiona ca si un monitor? Nu ai un monitor mai vechi chiar daca e pe tub, ăla il poti folosii fara sa mai modifici nimic.

| flixbuster a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca acest TV Silvercrest (nu stiu daca e modelul pe care il are cel care a postat intrebarea dar e aceeasi firma) functioneaza ca monitor fara nici o problema.

https://www.manualslib.com/......-2310.html

| flixbuster a răspuns:

Cred ca ai nevoie sa activezi functia Overscan pentru TV (o cauti prin setarile TV-ului, pe la imagine). Cam tot asa ceva am patit si eu si am rezolvat cu Overscan (nu stiu cum se traduce in romana, eventual pune meniul TV-ului in engleza, macar temporar, pana gasesti optiunea).

| flixbuster a răspuns:

Nu stiu daca asta e modelul tau dar firma e aceeasi deci sunt sanse bune sa semene meniul TV-ului. Vezi aici:

https://www.manualslib.com/......-2310.html

La Picture Menu pare interesanta optiunea Scale.
Mai e interesanta la Geometry Menu optiunea Auto adjust.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce rezolutie are tvul? Pui acelasi aspect ratio.