| AlexandruMarculescu a întrebat:

Salut,Tpu.Am reinstalat Windows-ul 10 dar nu-mi apar decât driver-ul pentru retea. Unde le pot gasi pe net?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu este de mirare ca lucrurile să nu meargă bine cu aparatele mai puțin cunoscute.
Reinstalează Windows -ul din nou până când acesta va funcționa bine.
In timpul instalării caută să formatezi HDD-ul si apoi să-l partiționezi din nou.
De regulă, cu Windows 10 nu mai este nevoie să mai instalezi driverele originale; Windows 10 va instala drivere adiționale (altele decât cele originale, dar sunt funcționale).
De vină cred că este laptopul. Componentele din el nu sunt defecte, ci sunt diferite față de ceea ce Windows-ul este obișnuit să cunoască /detecteze. Le va detecta până la urmă, dar mai greu. De aceea va trebui sa instalezi Windows -ul mereu până când va vedea/detecta componentele. Salvează pe stick de la un prieten driverele recomandate; poate că până la urmă va merge din mai multe încercări.
Succes!

12 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Drivere gasesti pe site-ul oficial al firmei producatoare a placii tale de baza, sau dupa caz, a laptopului.

| AlexandruMarculescu explică (pentru Lioana):

Am căutat atât pe site-ul Medion cât şi pe site-ul Intel.Pe ambele site-uri primesc Eroare

| anonimg a răspuns:

De regula windows 10 instaleaza automat dirvere pentru componntele din pc/laptop, chiar daca nu sunt cele originale; dar iti poti face treaba cu ele.
Tu trebuia ca sa cauti mai dinainte toate driverele de care ai nevoie, si sa le salvezi un cd, dvd sau stick (sau chiar pe email). In felul acesta le ai la indemana oricand ai nevoie la reinstalarea windowsului.
Te-am putea ajuta daca ne poti spune denumirea placii de baza sau a pc-ului si modelul procesorului. Conteaza si versiunea de windows instalat (32 sau 64 bit dupa cum este procesorul).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cauta aplicatia 3DP Chip si instaleaz-o, ea iti va cauta driverele necesare, iar tu doar le descarci si le instalezi.

| AlexandruMarculescu explică (pentru anonimg):

Windows 10 32 bit

| anonimg a răspuns (pentru AlexandruMarculescu):

Trebuie sa stim si cum se numeste placa de baza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite un site care ti le gaseste singur: http://bit.ly/2DEMPOn

| AlexandruMarculescu explică (pentru anonimg):

Intel Atom S2217

| anonimg a răspuns (pentru AlexandruMarculescu):

Placa de baza este de la un laptop. Tu ai laptop. Spune-mi te rog marca si modelul laptopului.

| AlexandruMarculescu explică (pentru anonimg):

MEDION AKOYA S221x ML-210005 30019577

| anonimg a răspuns (pentru AlexandruMarculescu):

Tu spui ca iti da eroare daca le instalezi de aici: https://www.medion.com/......reiber.php In mod normal ar trebui sa mearga.
Daca nu, descarci driverele de aici chiar daca suunt pentru un model asemanator: http://www.notebook-driver.com/medion-akoya-s2217-md99512-driver-software/

| AlexandruMarculescu explică (pentru anonimg):

Am incercat tot ce-ai spus tu dar nu intleg de ce nu merge instalarea driverurilor.Acum am alta problema.Nu-mi mai apare setarile bateriei.M-am uitat in setari si control panel si n-am gasit nimic.