| Andreyutzu2001 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare, am un pc cu i3-6100 si 4gb ram ddr4, 1tb hdd si placa video Intel hd 530 si as vrea sa stiu daca mi-ar merge:

-Placa video GIGABYTE GeForce® GT 730

Sau ce placa imi recomandati de 2 gb?

Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video va merge. Ideea este daca sursa duce toate componentele. Fa-ti un calcul aici: http://bit.ly/2GBoha2 si vezi ca daca sursa ta este (de exemplu) de 400 W si este certificata 80+ ea poate avea doar 320W. Daca nu este certificata trebuie sa multumesti lui Dumnezeu daca-ti da 70% adica 280 W.

6 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Decat GT 730, mai bine GT 1030, pentru 30-40 de lei mai mult.

| Andreyutzu2001 explică (pentru Salontanul):

Mane,nu prea inteleg ce spui...

| Alexul99 a răspuns (pentru Andreyutzu2001):

Ce sursa ai in pc? asta te intreaba.

| Andreyutzu2001 explică (pentru Alexul99):

Daca-ti dau url la pc poti vedea tu sursa?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Andreyutzu2001):

Vad ca pe placa scrie 3A (amperi) Asta inseamna ca sursa ta are peste 600 W. La marimea asta chiar daca nu-i certificata cred ca este destul. Succes!