| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o nelamurire, am fost la UPC si am schimbat ruter-ul cu unul mai bun, pe spate la ruter imi arata 2 retele la care ma pot conecta, ambele cu parola, una e de 2, 4 ghz ( la care m-am si conectat si cu telefonul si cu pc-ul ) si alta de 5ghz care nu o gasesc deloc, ce se intampla, de ce nu o gasesc nici cu pc-ul si nici pe alt dispozitiv,

2 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Nici nu ai cum să o găseşti, este o opţiune pentru viitor, diferenţa e, că pe atunci, tu o să o ai pe cînd alţii, va trebui să meargă să îşi schimbe router-ul.

| LinxCont a răspuns:

Trebuie ca PC-ul si telefonul sa functioneze si pe 5GHz. Majoritatea dispozitivelor au placa de retea numai pe 2. 4GHz, de asta nu se prinde cea de 5GHz.

De exemplu laptopul meu nu prinde 5GHz, dar telefonul da.