| Gateway20000 a întrebat:

am si eu o placa video nVIDIA gtx 970 g1 gaming si am o problema destul de mare, se incalzeste foarte tare adica la 80 de grade i-am schimbat si pasa si tot la fel se duce, am mai montat coolare pe carcasa tot la fel face... ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh calm. Nu era mai simplu sa vezi cit sunt normale temperaturile la astea inainte sa o iei pe aratura? La cit sunt setate ventilatoarele? Te-ai jucat din softul ei cu setarile, sau stau tot timpul la 30-40%? Degeaba ai 0 grade in carcasa daca venturile abia se invirt chiar si in full load. Voila - https://www.reddit.com/......n_msi_gtx/

| iurii75 a răspuns:

De obicei sunt trei probleme: praful, pasta şi ventilatorul.
Ai încercat să-i măreşti productivitatea? Aceasta tot poate duce la creşterea temperaturii.
Verifică coolerul, posibil să nu funcţioneze cum trebuie.(rotaţii mai mici)

| Gateway20000 explică:

Placa video merge perfect, ventilatoarele functioneaza perfect si le pot marii si eu turatiile daca este nevoie, le-am dat si la 100% dar tot se urca foarte mult in temperatura.

| peperonies a răspuns:

80 de grade e normal pentru un 970 sub load. Pe la 90 sa incepi sa iti faci probleme.

| Gateway20000 explică:

Se poate fi de la carcasa? Eu am o carcasa prea mica. mai exact : http://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/dawning-blade-black/

| Alexul99 a răspuns:

In full load este normala temperatura, daca sare de 90-95 e mai grav.

| Gateway20000 explică:

Pai si nu pateste nimic daca ma tot joc pe ea la 80 de grade?