| iriphaza a întrebat:

Slut TPU! Am o placa video geforge 8500 gt si mi se incalzeste destul de tare.Chiar si cand sunt pe desktop mi se incalzeste
Stau cu un ventilator de ala care se pune in casa cand este cald afara! Cu carcasa deschisa.Ma puteti ajuta? PLSS!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca nu numai placa video, dar si restul calculatorului se incalzeste puternic. Trebuie curatat de praf, inclusiv cooler-ul procesorului si sursa de curent, dar si cooler-ul placii video si hard disk-ul.

Piesele nu se pot raci din cauza prafului care izoleaza termic, se incalzesc prea tare, riscand sa se arda la orice moment!

Atentie mare la curatire!
Piesele se pot strica foarte usor si sunt scumpe!

Cheama un specialist pentru curatare!

| Arthiom a răspuns:

Te rog frumos sa postezi o poza (poti folosi site-ul postimg ca e free) sa vedem si noi daca ai praf sau nu. Apoi, care este temperatura aia de care zici tu ca se incalzeste tare? Ai ventilator pe radiatorul ei? Vezi ca este pe net un soft aida64 care iti zice temperatura. Daca doar ai pus mana pe radiator si ai vazut ca frige asta nu inseamna ca e grav, placile video in general lucreaza lejer pana pe la 70-80*C. De la 90-95*C ar trebui sa iti faci probleme.

| SARKAN a răspuns:

Da coolerul de pe ea iti merge? ca daca nu poti tu sa faci si matanii ca nu rezolvi nimic.vezi daca se invarte daca nu cauta sursa problemei de ce nu si gata.si vezi sa nu aiba praf ca si daca are prea mult praf iar nu-i bun