| Annonnymus005 a întrebat:

Am si eu o problema.
De ce nu pot instala Windows 10 pe 64bit pe un DELL Optiplex GX620? Windows 7 pe 64bit merge.
Ideea e ca la Windows 10, dupa ce zice ``press any key to boot from usb``, apas si se da restart la logo-ul windows 10. Sta acolo putin si se restarteaza. Pe 32bit se instaleaza.

2 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

GX620 nu va functiona cu Windows 10 USB. Trebuie sa folosesti varianta de 32 bit doar de pe DVD si numai dupa ce este setata regiunea la DVD iar firmware-ul drive-ului DVD este adus la zi. Versiunea de 64 bit Windows 10 necesita BIOS A11 si Pentium D 900 series de la 915 pana la 960. Nu are sens sa faci asta pentru ca nu vei putea folosi mai mult de 3, 5 Giga de RAM. 2 Giga este minimul necesar la instalare.

| Annonnymus005 explică:

Deci,merge sa-l instalez de pe USB pe 32bit, dar nu pe 64. Bios-ul este A11. Are 4gb ram pe el. Pentium D820 este de tip x64. Merge sa instalez orice Windows pe 32 si pe 64 dar Windows 10 x64 nu merge sub nicio forma. Deci, daca schimb procesorul cu un D945 ar trebui sa mearga? (D960 nu gasesc)