| Cena_Renato_1990 a întrebat:

Am si eu o problema si sincer ma.ti ajuta foarte tare daca a.ti putea!
Pe data de 20 Decembrie am cumparat o placa video GTX 1070 G1 Gaming!
Pana atunci ma uitasem la zeci de video-uri pe YT ...si vedeam cat de bine o sa mearga jocurile!
Dar din pacate nu este asa!
Cum ar fi:

-Just Cause 3 imi merge in vreo 70 FPS cu drop frame-uri pana la 30
-Watch Dogs 2 are vreo 80 fps cu graficile pe high!
-CS:GO merge cu vreo 100 de fps, cand ar trebui sa aiba peste 300
-Smite-ul are vreo 90-100 constant!

Ceea ce nu este bine....as fi trebuit sa am mult mai mult..si este enervant pentru ca am dat multi bani pe placa video!
M.am uitat pe mai multe bloguri si am reinstalat Driverele, am facut niste setari la Nvidia si degeaba!

Altii spun ca este problema de la update-ul de la Windows 10!

Nu stiu ce sa fac!
Dau funda!

Pc SPECS:
-Placa video Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming 8GB DDR5 256bit gv-n1070g1 gaming-8gd
-Procesor Intel Core i5-4590 3.3GHz Socket 1150 bx80646i54590
-Hard disk Western Digital 1TB SATA-III 7200 rpm 64MB Caviar Blue
-Placa de baza Gigabyte GA-P85-D3
-Memorie Zeppelin 8GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Channel Kit
-Sursa modulara Fortron FSP HYPER M 700 700W hyper m 700

6 răspunsuri:
| xpoisonxdartx a răspuns:

Ce setari folosesti? Daca te astepti ca jocurile sa mearga 60fps@4k nai sanse cu un 1070 si cu pcul ce ai tu tiar mai trebui inca vreo 8gb de rami sa ai 16gb. In fine eu ti-as recomanda sa scazi rezolutia si opresti MSAA, AA si HBAO in jocuri

| Frinculescu_Cristian_1996 a răspuns:

Ai o placa video foarte buna dar un procesor care nu se compara cu placa video de asta iti trebuie un procesor mai nou gen un i7-6700K sau un AMD FX-8350.Chiar daca de exemplu ai 2 GTX 1080Ti si un i5-4590 cum ai tu, placa video iti va incetini foarte mult calculatorul in gaming.De asta este recomandat daca de exemplu iti iei un AMD FX-8350 sa iti iei o placa video de aceeasi generatie cum ar si un GTX 1080Ti.Ca sa joci Just Cause 3 la setari high ai nevoie de minim un i7-3770 sau un AMD FX-8350. Daca vrei sa ai 60 fps constant in orice joc fa upgrade la procesor, eu iti recomand sa iti iei un i7-6700K dar eu zic ca fps care le ai acum sunt ok(un joc ruleaza perfect daca sunt 60 sau mai multe fps)deci nu ar trebui sa te plangi ca ai 80 de fps in Watch Dogs 2.

| CentyLox a răspuns:

Procesorul este destul de ok si nu-i asculta pe cei de mai sus. Problema ar putea fi sursa sau cooler-ul procesorului. Zic sursa deoarece nu cred că mai da cata putere zice că ar da sau are praf ventilatorul din interiorul ei. Si cooler-ul zic iară că ar putea fi ca si sursa prafuit si nu are o rotație rapida. In concluzie ar trebui sa schimbi sursa sau cooler-ul si sa vezi cum se comporta. Dar cel mai bine îți poate zice un specialist. Dacă joci in 4k este alta poveste băiatule este normal să meargă așa.

| Cena_Renato_1990 explică (pentru CentyLox):

Nu....nu joc in 4K nu ar fi asta problema, dar Sursa deja am upgradat-o si cel care ma sfatuit sa o iau este un IT-ist...deci nu sunt sigur daca asta ar fi problema tinand cont ca sursa are 700W sieste destul de ok o sa incerc sa curat ventilatorul sau ceva!
Mersi oricum, o sa vad!

| Cena_Renato_1990 explică (pentru xpoisonxdartx):

Nu este in 4k, nici macar 1080p nu e...deci

| Cena_Renato_1990 explică (pentru Frinculescu_Cristian_1996):

M-am uitat si pe site-rui / forum-uri si mai erau oameni cu aceeasi placa video si procesor ca al meu, si spuneau ca le mergea ok, adica nu cred ca procesorul e problema! IDK! mersi oricum.