| Mitrea_Florin_1997 a întrebat:

Am un calculator mai vechi la care s-a ars sursa. Pe Hard disk am ceva de care am nevoie acum. As putea sa scot hard disk-ul si sa il pun la alt calculator? Daca da, trebuie sa mai lucrez ceva din calculator? Ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Se poate scoate hardul din unitatea cu probleme si il poti conecta la un alt calculator. Numai ca hardul vechi trebuie sa aiba aceleasi mufe de conectare ca si sistemul la care il montezi. Daca sunt configuratii diferite (IDE pe SATA sau SATA pe IDE), ai nevoie de un adaptor pentru a le conecta intre ele. happy

2 răspunsuri:
| Mitrea_Florin_1997 explică (pentru dannyel86):

Si o sa se mai faca inca o partitie?

| dannyel86 a răspuns (pentru Mitrea_Florin_1997):

In mod normal, se pastreaza partitiile de pe hard, dar ele nu mai au literele pe care le gaseai cand intrai din Windows cu el. Ca sa intelegi mai bine, daca hardul principal are partitia C, D, E, hardul pe care il adaugi nu va avea tot C, D, E, ci urmatoarele litere, respectiv, F, G, H (sau cate partitii sunt) si numai daca nu ai si unitati optice (dvd-rom, dvd-rw care isi pastreaza literele alocate). Cel putin la mine asa se afisa. Ori apare o partitie, ori apar cate erau initial pe hardul vechi. Important e sa fii atent de pe care hard copiezi informatia si unde o stochezi (sa nu te incurci). Un pic de concentrare si se rezolva! Nu se poate intampla nimic rau daca faci lucrurile ca la carte. happy