| Valentyn_Adolf_1969 a întrebat:

Va rog ajutati-ma!
Buna Seara,
Am si eu o problema care ma abate cu calculatorul si nu stiu exact problema sau cauza acesteia.
Am doua probleme, probabil se leaga intre ele.
1.Rareori dupa un timp indelungat imi intra in windows, pentru ca imi arata Disk Boot Failure, Pick a Disk and Press Enter si bag DVD-ul de windows care-l citeste, dupa aceea revin si la fel.
2. Cand intru in jocuri mi se blocheaza jocul ( imaginea ) da calculator pertinde ca inca functioneaza.

Eu cred ca s-ar putea fi de la hard / Sursa

Va multumesc, orice parere este bine venita si as vrea sa ma ajutati.
Cu multa stima

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

HDD-ul e problema! "Disk Boot Failure"...asta spune tot! Dar...e si un dar, poate sa fie si sursa si hdd-ul sa dea rateuri din cauza ei. Verifica si sursa. Desfa-o si vezi sa nu aiba condensatori umflati. Daca sursa e ok, atunci problema este hdd-ul!

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru K0sti):

Da m-am informat mai mult si HDD-ul este de vina.
Am HDD-ul de ceva mai mult timp, si cred ca trebuie schimbat.
Cea mai buna solutie cred ca este de cumparat unul nou?
Placa Video nu cred ca este problema ca jocul insine isi ruleaza corect grafica.
Va multumesc,

10 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Si hdd-ul si placa viedo ar putea avea probleme.

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru T7uk):

Placa video nu cred ca are probleme.
Am Blaca Nvidia 1GB.
Si este cumparata recent.
Nu cred ca de la ea e probleme, rezolutiile jocurilor merge perfect fara probleme.

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru T7uk):

Am placa video de 1gb cumparata recent nu cred ca de la ea e problema, grafica merge perfect.

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru T7uk):

Am placa video de 1gb cumparata recent, merg graficile perfect nu cred ca este aceasta problema

| victorandrei a răspuns:

Hdd ul este problema. Verifica-l cu hdd sentinel sau cu hdd regenerator.

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru victorandrei):

Ar trebui sa-l schimb?
Este prima data cand imi face asa.
Am un pc bun si nu cred ca apar probleme la referinta procesor placa video.
Sursa mi se pare ca este destul de veche si nu mai scoate racoarea eficienta, probabil de la ea nu stiu.
Iti multumesc mult, poate poti sa mai argumentezi

| victorandrei a răspuns (pentru Valentyn_Adolf_1969):

Sa fii atent atunci cand se blocheaza daca se aude un pacanit. Daca da hdd e pe "moarte", poti pune hard disk sentinel, (daca nu stii cum te pot ajuta id: vyk_06) pentru a vedea exact problema hdd ului. Nu cred ca este de la sursa, mai ai mufe de alimentare ca cele de hdd si de dvd rom libere?

| spaghetty a răspuns:

Cred ca hdd-ul
Au fost socuri de curent in ultimul timp? Poate ti-a fost afectata placa video.
Ai probleme cu pc-ul cand il deschizi?

| Valentyn_Adolf_1969 explică:

Am Placa video Cumparata Recent de 1GB, Merge grafica perfect.