| GoodLuck15 a întrebat:

Am un cooler gammax 300 si ieri cand am schimbat pasta termoconductoare si am vrut sa montez iar coolerul, s-a rupt un push pin si sta prins doar in 3 pini.
Cum as putea rezolva problema? Cu ce sa il prind la loc in afara de push pin? Si daca exista o metoda, cum as putea sa procedez?

11 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca mai ai coolerul stock poti lua de la acela "piciorusul" sa il montezi pe coolerul tau.

Eventual cauti pe olx, okazii etc. un cooler stock de Intel (cred ca gasesti si la 10-20 lei ) si ii iei "piciorusul".

| peperonies a răspuns:

Pai cine te-a pus boss sa schimbi pasta daca nu te pricepi?

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Dracu m-a pus...Se tot incalzea procesorul si credeam ca e din cauza pastei sau a coolerului.Cu un gammax 300 multi se lauda ca au temperaturi pana in 55 de grade cu un q9550 si eu am si peste 60.

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

Peste 60 e ok. pe la 90 trebuie sa incepi sa iti faci probleme. ti-au spus nu stiu cati oameni. acu stai cu cooleru rupt si sa vezi temperaturi ai. Asta e problema cand pui intrebari de genul pe TPU. 95% din raspunsurile la orice legate de pc sunt pasta termoconductoare.

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Da desii sta prins foarte ok si in 3 push pini temperatura e cam aceeasi fata de cum era cand era prins in toti cei 4. O sa fac rost de un push pin o sa schimb pasta si o sa mut coolerul cu ventul in lateral

| WxRo a răspuns (pentru peperonies):

Stai linistit happy mai intreaba vreo sapt de temperaturi happy Nu se lasa pana nu duce q-ul la temperaturi de i3 happy sau face praf tot pc-ul happy

| peperonies a răspuns (pentru WxRo):

Dar 60 de grade!

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Omule uita-te la gammax 300 review pe site zice un tip care are q9550 ca mai mult de 55 grade nu avea....Cum sa fiu eu linistit cand sare de 60 si temperatura tmax e 71.4 asta ca sa fie safe.

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Tu habar nu ai ce vorbesti omule ..intelege. faci niste confuzii enorme : 71.4 este max tcase.
Poftim de pe overclock.net :

Make sure you are aware of the differences between tcase and tjmax.

Anyway, a Q9950 doesn't even start to throttle till 95-100C, and won't shut it self off till 127C.

71.4C on-die could be run 24/7 for the better part of decade at stock voltages without trouble.

Tu habar nu ai ce inseamna ce citesti pe net dar nici nu vrei sa pricepi ce iti explica 100 de oameni.
60 de grade in full load pentru un q9550 este OK! pentru a 10-a oara iti zic si eu si inca o gramada de lume ca e ok...

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Atat mai vreau doar sa stiu:La ce temperatura sa ma ingrijorez? Oricum procul asta nu mai sta mult timp ca vreau sa achizitionez un fx 8300

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Peste 80 grade