| Hardy2000 a întrebat:

Am un laptop Acer Extensa 5230E, pe el am Windows vista home basic(sincer nu prea imi place) si vreau sa bag windows 7. El are urmatoarele configurari : 1g ram procesor 2.20 ghz, placa de 284 mb. Am mai vazut pe net si alti care aveau si 800 mb ram si le mergea destul de bine intrebarea este: Mie imi va merge windows 7, daca nu il incarc cu multe programe?

8 răspunsuri:
| CaLyStuu a răspuns:

Eu sincer sa zic, configuratia acestui calculator este, praf. Cel mai bine daca vrei un win mai avansat, e sa iti pui win xp.

| AdrenalinTm a răspuns:

Nu exista 800 mb ram si placa de 284 mb
si astea sunt cerintele pentru widows 7
Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent
si pentru windows 8.1
Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2 (mai multe informații)

RAM: 1 gigabyte (GB) (32 de biți) sau 2 GB (64 de biți)

Spațiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)

Placă video: dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM
deci nu difera dar trebuie sa alegi sistemul de operare daca e 7 ferestete de profesional si ultimate ia-ti un windows 7 home basic

| gelu1970 a răspuns:

Nu ai suficient ram pentru w7

| relian a răspuns:

Ok daca a venit cu wind vista s-ar putea sa iti mearga 7.Insa sa nu te apuci sa instalezi intra la www.microsoft.com cauti wind 7 ca si cum ai vrea sa cumperi sa instalezi si acolo pe undeva vezi ca spune sa testezi calculatorul, adica ei cei de la Microsoft til scaneaza siti spune daca este compatibil cu 7 sau nu.Asa din ce ai tu logic ar merge, dar lipseste o info si anume placa video ce divx are, pentru 7 trebuie sa ai nu stiu ce divx ca altfel no sa-ti mearga rezolutia chiar daca se instaleaza 7.Eu iti dau ce trebuie sa aiba calct tau si tu verifici. Procesorul min 1GHz - RAM 1GB pentru 32 de bit sau 2GB pentru 64 bit - HDD sa ai spatiu liber pe el 16 gb pentru 32 bit sau 20 gb pentru 64 bit - iar placa video sa aiba DirectX 9.Deci tu ai toate se pare ok dar nu stii video ce directx are.Afla si daca ai directx9 atunci poti instala f bine si o sa-ti mearga la fel de bine wind 7 home premium.Bafta

| Hardy2000 explică (pentru relian):

Am directx10

| Hardy2000 explică (pentru relian):

Mai am o intrebare la tine ca vad ca te pricepi.Este posibil ca un laptop/calculator sa mearga doar un anumit tip de windows, adica sa nu mearga sa fie schimbat?

| relian a răspuns (pentru Hardy2000):

Sint calculatoare noi care vin cu wind 8 si nu mai poti pune sa zicem wind 7. Dar chestia asta este ce am auzit, nu am incercat deocamdata ca nu am avut ocazia.Dar daca o sa vina cineva sai repar calculatorul si la cumparat cu 8 sa incerc asa macar pentru mine sa vad daca primeste si wind sub 8. Dar din ce am facut pina acum n-am gasit sa nu poti sai schimbi wind.Bine ca sa zicem daca calc este slab normal nu ii poti pune sa zicem la unu ce ruleaza cu XP wind 8 ca nul primeste, nul poti instala.Dar daca el ruleaza cu wind 7 si vrei sai pui 8 sau invers nu este problema. Daca gasesti asa ceva ca nu vrea deloc sa ia un wind este ca trebuie sa mergi in bios sa setezi ceva pentru hard disc si apoi o sa mearga.Am intilnit chestii de genul asta la unele HP laptop care nu ma lasa nicicum sa instalez un wind, care rra tot al lui, bine dar fresh.Insa de acolo e chestia din setari. Daca ai ceva ce nu stii si te pot ajuta ma gasesti pe aici.referitor la chestia cu direct X ala este ca nu tu trebuie sa ai direct x-ul asta ci placa ta video trebuie sal aibe.Si direct x asta este ceva in placa video deci nu ca downloadezi tu asta.Deci placa video trebuie sa fie asa din fabrica.

| Podaru_Daniel_1995 a răspuns:

Eu am Acer Extensa 5230E cu windows 7 si imi merge fara probleme, asa ca iti recomand sa-l instalezi.Eu as vrea sa ii fac update la windows 10.