| Polinco a întrebat:

Am un Samsung Galaxy J5(2016) si de obicei cand am baterie scazuta la telefon, il las peste noapte sa se incarce. Oare, este bine ceea ce fac? As aprecia foarte mult daca mi-ati spune. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Nu are cum sa treaca de 100% si nu se solicita mai mult, daca la asta te gandesti. laughing
E smartphone deci "stie" cand s-a incarcat, chiar daca e conectat la priza, se opreste singur din incarcat.

Ar trebui sa te ingrijorezi mai mult cand il incarci de la 0-25% pana la 100%, fiindca asta scurteaza viata bateriei, ciclurile 0-100% de incarcare. Optim ar fi sa il incarci de la 35% la 85%, niciodata gol dar nici plin. happy

2 răspunsuri:
| Anusca94 a răspuns:

Salut, eu tot timpul îl las pe noapte și nu văd rău in asta

| xutza a răspuns:

Telefonul se incarca cat ii trebuie, pana atinge amperajul maxim. Nu il afecteaza cu nimic, ci din contra. E mai bine sa il lasi la incarcat noapte, cand nu il folosesti, decat ziua si sa il "butonezi" in acelasi timp.