| Devylgreen a întrebat:

Am un un telefon Vonino Jax Q si am niste probleme la el...
1. Se incalzeste foarte rapid, adica intru si eu pe cateva aplicatii si in 10 minute ajunge la 45 de grade. Pot sa i fac eu ceva sau sa l duc la service?

2.Se consuma foarte rapid bateria. Daca il las toata noaptea in stand-by nu consuma nici macar 1% si cand vreau sa ma joc si eu ceva se descarca foarte repede iar dupa ce il descarc pana la 1% ma tine chiar si peste o ora... Sa incerc o recalibrare?

3.Cand il pun la incarcat nu se incarca imi apare fulgerul la baterie dar in loc sa se incarce se descarca... folosesc incarcatorul original, sa fie de la cablul de date? daca il misc din mufa de unde vine bagat in telefon se deconecteaza.

Ajutor va rog!

2 răspunsuri:
| ÎntrebăriBuneLaSfârşitDeSăptămână a răspuns:

Salut, pai in primul rand, Vonino (scuze, dar e adevarat) sunt niste telefoane foarte slabe! Sunt asamblate, la fel ca si telefoanele de la retele cum ar fi Orange sau Vodafone, cu materiale chinezesti de cea mai slaba calitate. Problemele pe care le-ai enumerat nu prea cred ca se pot remedia..., doar la 2, unde capacitatea bateriei este de vina. Verifica pe net (iti recomand GSMarena) cati mph are bateria. Daca are sub 2000 e slaba, intre 2000 si 4000 e ok...
Acuma, eu iti recomand sa iti iei un HUAWEI (as zice ca poti p8 lite 2017). Cam toate telefoanele HUAWEI sunt foarte bune si destul de ieftine (p8 lite 2017 e undeva pe la 900 lei)
PS.:HUAWEI e a doua cea mai mare marca de telefoane din lume, dupa Samsung (dar la Samsung sunt scumpe telefoanele). I-a intrecut chiar si pe Apple (locul 3)

Sper ca nu te-ai plictisit citind, si mult succes in rezolvarea problemelor!☺

| Legion7X a răspuns:

Am și eu acest model adevărat uneori se încălzește și la mine dar doar dacă mă uit la filme 1 oră pe telefon descărcate de pe internet sunt nevoit să le văd cu încărcătorul în priză.
Iar în legătură cu paratrăznetul la încărcare și eu am acel simbol și se încarcă timp de 40 -1h se tot încarcă.
este normal să apară acel simbol.
Cei drept cu încărcătorul original am avut și eu probleme dacă mișcam puțin telefonul pe masă se deconecta imediat iar acum dacă bag al încărcător dar tot cu aceiași mufă merge brișcă.
Stai liniștit că nu este din cauza telefonului când îl bagi la încărcat este din încărcător atunci când se deconectează.
Eu îmi încarc telefonul cu alt încărcător și nu se deconectează.
Telefonul tău nu are nimic stai liniștit.
Dar schimbă încărcătorul, și nu mai sta pe jocuri pe el mai ales când pleci undeva în călătorii de exemplu.

În rest ce să zic nu este un telefon făcut pentru a sta pe jocuri și eu dacă stau pe jocuri 40 min sau 1 h se descarcă și când bateria ajunge la 1% mai ține 10min iar dacă nu stau și răspund doar la apeluri și mesaje fără să intru în alte aplicații care consumă mă ține 2 - 3 zile deci ai grijă.

Deocamdată nu am ce să reproșez la acest telefon niciodată nu mi-a ieșit din aplicații, camera de 8 mpx la banii lui nu este așa de rea, un minus ar fi difuzoarele sună cam încet dar asta nu-i pentru mine o problemă prea mare i le pot schimba dacă doresc.
În rest prea multe așteptări de la acest telefon nu am la prețul lui.