| downloadjocurionline a întrebat:

Salut, TPU. Am windows 8.1 pro 2013 și dacă imi bag windows xp sp3 se va mișca bine pe sistemul asta:Intel core 2 duo E6550 2,33GHz, Ram 2, 00GB ddr2, placa video 9800GT 512 ddr3? Și să nu imi ziceți de win 7 ca sunt săturat de el. FUNDĂ LA UN RASPUNS BUN BUN

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows 8.1 are urmatoarele cerinte minime de sistem:
Procesor: 1 GHz sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX si SSE2;
RAM: 1GB (32 de biti) sau 2GB (64 de biti);
Spatiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biti) sau 20 GB (pentru 64 de biti)
Placa video: Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM.

Cerinte Windows XP:
Procesor Pentium 233 megaherţi (MHz) sau mai rapid (se recomandă 300 MHz)
Cel puţin 64 megaocteţi (MO) de RAM (se recomandă 128 MO)
Cel puţin 1, 5 gigaocteţi (GO) de spaţiu disponibil pe hard disk.
Deci este mai rapid Windows XP. Ideea este ca pe unle unitati mai noi nu merge XP-ul, nu gasesti drivere compatibile si nu poti instala anumite programe.

| readdevil a răspuns:

Windows xp este foarte bun dar si foarte invechit. Windows xp ar multe limitsri in comparatie cu windows 7. Eu zic sa iti pui windows 7 ultimate pe 32biti pentru ca ai 2 GB de ram.
Satul sau ala e cea mai buna alegere. Sau puneti XP tot o sa iti mearga bine dar ai limitari. Vezi sa gasesti SP3 nu SP2 sau 1

Răspuns utilizator avertizat
| readdevil a răspuns:

Hmm pai nu singurul lucru pe care poti sa il faci este sa uncerci si sa vezi cum iti merge happy eu cred ca o sa fi dezamagit. Ce sistem ai?