| Puternicsidistrugator1 a întrebat:

Salut TPU, as dori sa-mi fac un pc pe piese deoarece sa nu dau bani in plus, insa nu stiu ce componente sa mai adaug (daca mai este ceva de adaugat) stiu doar ca trebuie sa imi iau o placa video, procesor placa de baza sursa rami niste spatii de stocare si carcasa. Mai trebuie ceva de adaugat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Ventilatoare dacă vrei
Cablu SATA dacă nu vine în pachet

9 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Dacă nu te pricepi mai bine ia-ți unul gata făcut piesele sunt foarte sensibile și este suficient să le atingi neprotejat ca să le strici. Faci un PC pe piese dacă celelalte PC-uri nu îți îndeplinesc cerințele nu pentru preț.

| NLS a răspuns:

Ce buget ai?

Daca procesorul e mai puternic, si e Intel,
o sa ai nevoie si de un cooler
Majoritatea celor AMD vin cu un cooler aproximativ decent in cutie (poate putin cam galagios pentru gustul unora), INSA nu toate, trebuie sa te uiti pe cutie/ sa citesti descrierea.
Deasemenea, UNELE placi de baza au nevoie de ultimul update de BIOS pentru a suporta un procesor de generatie mai noua (valabil in special pentru AMD).

Cel mai bine spune bugetul, spune ce monitor ai (marimea diagonalei si mai ales rezolutia)
si cam ce doresti sa joci sau sa rulezi pe el.

| Puternicsidistrugator1 explică (pentru NLS):

1.800 lei, eventual mortal kombat 11/cs.Momentan nu mi-am ales monitorul, ma gandesc sa merg pe unul de 75 hz (se exclud banii din pc ). Multumesc mult de raspuns!

| Puternicsidistrugator1 explică (pentru Cksihja):

Pai de asamblat o sa le duc la asamblat, nu ma bag sa fac de capu meulaughingSi da vreau sa il fac pe piese deoarece unele pc-uri nu indeplinesc cerintele. Iti multumesc de raspunslaughing

| NLS a răspuns (pentru Puternicsidistrugator1):

Monitor FullHD (1920*1080) banuiesc.
Configuratia incerc sa o fac deseara, cand ies de la munca, mai ales ca bugetul e cam strans.

| Puternicsidistrugator1 explică (pentru NLS):

A nu bro multumesc mult stiu deja ce se iau doar ca nu stiu daca am nevoie de cooler stock sau aftermarket ca am vazut ca coolerele stock cam se duc la 80 grade si nu vreau sa platesc dupa niste bani in plus daca imi ia foc.Nu stiu daca 80 grade sunt chiar ok. (i3 generatia 7)

| NLS a răspuns (pentru Puternicsidistrugator1):

Ce procesor e exact?
si ce carcasa? (intr-o carcasa cu mesh (sita) in fata,
+ 2 ventilatoare ( 1 in fata si altul in spate), nu ar trebui sa fie probleme)

| Puternicsidistrugator1 explică (pentru NLS):

Procesorul este i7 7100 iar carcasa este aceasta https://m.emag.ro/......DSZFFFBBM/ din ce am inteles vine cu sursa

| Puternicsidistrugator1 explică (pentru Puternicsidistrugator1):

I3 7100 am vrut sa zic*