| Dooghy a întrebat:

As vrea sa fac o imbunatatire la pc meu dar nu prea ma pricep si am hotarat sa va intreb. Am un pc cu placa de baza " HP compaq 6005 pro sff pc" processor amd athlon II x2 220 processor 2, 8 ghz, 4 gb ram ddr3 si placa video amd radeon hd 6350 de 1 gb sau 512 nu stiu exact. Intrebarile mele sunt daca as putea sa montez la el un ssd Kingston la sata3, ce processor as putea sa ii pun mai bun sa mi se potriveasca fara alte modificari si ce placa video ar fi ok sa caut? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Http://bit.ly/2DCz5nI Un WD Green e destul (nou, nu sh). La placa video si la procesor, "cat te tine bugetul" sau, iti faci buget in functie de ce jocuri vrei tu sa-ti ruleze si la ce setari. Cauta ce placa de baza ai (verifica cu cpu z nu cu dxdiag) si pune aici un printscreen. http://support.hp.com/my-en/document/c01865086

8 răspunsuri:
| Dooghy explică (pentru CM7YRE):

Am spus mai sus ce placa de baza am. As vrea sa stiu ce mi se potriveste pentru placa mea de baza. Nu vreau sa dau banii pe ceva ce nu e compatibil

| CM7YRE a răspuns (pentru Dooghy):

Am spus mai sus ce e compatibil. Nu dai banii pe ceva ce nu e compatibil.

| Dooghy explică (pentru CM7YRE):

Placa video cea de 1 gb e ddr2?

| Dooghy explică (pentru CM7YRE):

O placa video mai buna gen ati radeon sapphire vapor x HD4890 HD DDR5 256 bites hdmi, oare nu e compatibila?

| CM7YRE a răspuns (pentru Dooghy):

E "compatibil" orice placa PCI E dar daca pui un PCI E 3.0 o sa pierzi din performanta. Pune un print din CPU - Z aici la mainboard.

| Dooghy explică (pentru CM7YRE):

Ok, multumesc foarte mult

| Dooghy explică:

As mai vrea sa stiu daca placa mea de baza are conector pentru sata3 am inteles ca la ssd e diferenta de viteza intre alimentarea sata 2 sau sata 3

| CM7YRE a răspuns (pentru Dooghy):

Nu o sa simti viteza chiar atat de mult, intre sata 2 si 3 la ssd dar o sa simti viteza intre ssd si hdd, mult mai mare. Ce placa video, ce model?