| AdryaNnN123 a întrebat:

As vrea sa stiu daca placa mea de baza BIOSTAR G31D-M7 ar rezista unui procesor Intel Quad Core 2. 4ghz...
Am intrat pe siteul placi de baza dar nu inteleg nimic..la specificatii spune ceva iar la CPU support altceva!
Daca m-ati putea ajuta... As fi recunoscator!
Ofer

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca ai unul din modelele specificate acolo, da! Iti spune clar ce modele sunt suportate, nu stiu ce e asa greu de inteles?

| LeMike a răspuns:

Daca mi-ai spune modelul procesorului.
Trebuie ca placa de baza sa aiba acelasi soket ca si procesorul:
Procesoare 775 (Intel)
Procesoare 1155 (Intel)
Procesoare 1156 (Intel)
Procesoare 1366 (Intel)
Procesoare 2011 (Intel)
Procesoare AM2 (AMD)
Procesoare AM3 (AMD)
Procesoare AM3+ (AMD)
Procesoare FM1 (AMD)
Procesoare FM2 (AMD)

| AdryaNnN123 explică (pentru LeMike):

Procesorul si placa au acelasi socket: 775 LGA iar modelul procesorului este Intel core 2 quad 2. 4ghz q6600

| AdryaNnN123 explică:

Deci in concluzie s-ar potrivi?
Model procesor: q6600
Model placa de baza:g31d-m7
Ambele socket 775 lga!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta suporta orice procesor din gama: dual core, core 2 duo sau Intel Celeron din secventa 400 care indeplinesc cumulativ urmatoarele specificatii: Au socket LGA 775, au puterea maxima de 65 W si au una din frecventele FSB (Front Side Bus) de 800/1066/1333MHz.
Adica (cel mai bun) Intel® Core™2 Duo Processor E8400. Daca-l gasesti undeva esti fericit. Succes!

| AdryaNnN123 explică (pentru Salontanul):

Pe siteul placii de baza la CPU support apar si cateva core 2 quad-uri care si ele sunt tot de 1333mhz, socket 775 lga si au 65w alea nu sunt compatibile?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AdryaNnN123):

Daca sunt trecute acolo, normal.

| AdryaNnN123 explică (pentru Salontanul):

Ok, deci daca cumpar de exemplu un core 2 quad q8400s care e si in lista aia nu risc sa nu mearga nu?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AdryaNnN123):

In mod normal, nu. Nimeni nu-ti poate, insa, garanta. Ar trebui sa ai posibilitatea sa-l incerci. Daca-l cumperi de la un cunoscut sau de la un magazin de second hand ar fi bine. La magazine ai dreptul sa-l returnezi in 10 zile lucratoare.

| AdryaNnN123 explică (pentru Salontanul):

Dar acum am vazut caci procesoarele gasite de mine erau q8400 si nu q8400s..deci in concluzie nu pot sa iau deoarece q8400 are tdp 95w... Si q8400s sau alt quad core cu tdp max 64w eu nu gasesc...am gasit doar un Intel core 2 duo e8500 3.16ghz ala e bun? Dacal iau pe ala si mai bag 2gb ram as putea duce cateva jocuri decente?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AdryaNnN123):

Da. Asa ar fi bine.