| xBanKai a întrebat:

Cam tarziu dar as vrea sa aflu cat mai repede...
Deci am : Sapphire Radeon R9 380 NITRO 4GB GDDR5 256-bit BackPlate si 2 procesoare :
1.Procesor AMD Kaveri Athlon X4 870K Black Edition, 3900MHz, Quiet Cooler, Socket FM2+, Box
2.Procesor AMD Kaveri A8-7650K, 3300MHz, Quiet Cooler, 4MB, Socket FM2+, Box

3. Comparatie : http://www.emag.ro/compare/D2BQS3BBM,DNW1S3BBM/

Care credeti ca s-ar potrivi mai bine cu placa video? 1 sau 2? (tin sa mentionez ca placa video este din seria R9 iar procesorul numarul 2 R7 )
Multumesc anticipat, dau funda.

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Primul procesor este mai bun, nu numai din cauza frecvenței mai mari dat și din cauza familiei, 870K face parte din Godavari, care chipurile are un IPC puțin mai bun.

| xBanKai explică (pentru SilviaDulcik):

Pai pe asta il folosesc pentru ca e mai rapid. dar intr-un fel am intrebat daca nu cumva s-ar putea face crossfire intre procesor si placa video :/ adica placa exterca cu cea de pe procesor ele find din acelasi model dar totusi serii diferite, aka R9 si R7. big grin