| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

ce însemna televizor cu tuner DVB-C?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tunerul DVB face posibila receptia semnalelor TV codate digital. T, C, sau S si inseamna ca respectivul tuner receptioneaza semnale codate de la antene de emisie TV terestre, cel cu DVB T, de la satelit DVB S sau cablu DVB C. Deci daca ai un TV care are tuner DVB C inseamna ca poti receptiona programele codate digital, fiind conectat la distributie prin cablu a semnalului TV. Iar DVB T se receptioneaya semnale Tv emise de relee terestre, la noi exitand in zona Bucurestiului si Sibiului. Daca nu ai un asemenea tuner o sa receptionezi numai semnalele clasice, zis si analogice, si care cu timpul nu vor mai fi folosite, in prima etapa vor dispare emitatoarele TV analogice terestre, cunoscute sub denumirea de releu TV, mostenite de la inceputurile televiziunii. Reptia de la satelit nisi nu se poate receptiona altfel. Avantajele ( cateva) transmisiei digitale sunt : calitate superioara a imaginii, sunet superior, stereo sau in mai multe limbi, face posibila transmisia emisiunilo HD, face posibila transmisia mai multor programe, de 8-10 ori, folosind aceeasi banda de frecventa, transmiterea altor informatii pe canalul TV, alegerea limbii in cazul titrarii, informatii despre program, etc. Si cum a acest sistem de transmisie este relativ tanar, vom asista in viitor si la alte beneficii care vor fi puse la dispozitia telespectatorilor.

| Bizon95 a răspuns:

Digital Video Broadcasting - Cable

este un tunner care iti permite sa receptionezi DIRECT in TV televiziunea prin cablu, mai pe scurt, nu mai ai nevoie de receptorul digital cu care vine televiziunea prin cablu pentru ca TV-ul suporta direct

problema e daca vrei sa receptionezi canale encodate, care costa in plus, cum ar fi HBO... trebuie sa cumperi si un adaptor de card (putine TV-uri vin cu el inclus) si apoi sa te agiti la providerul de TV cablu sa iti dea o cartela si apoi sa ti-o inregistreze corelata cu TV-ul tau... care e bataie de cap extra!

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru Bizon95):

Nu știi toate ledurile tv sau plasmele au DVB-C? urmează sa-mi fac abonament TV la Orange și anumite programe nu-mi va merge decât cu televizoare DVB-C

| Bizon95 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Marea majoritate zdrobitoare a televizoarelor noi au si dvb-c

DAR

nu exista abonament de la nici un provider de televiziune prin cablu care sa mearga NUMAI cu televizor cu DVB-C, motivul e foarte simplu, ei nu au de unde sa stie daca tu ai sau nu asa ceva, moment in care toate abonamentele de televiziune digitala includ si un receptor digital care decodeaza dvb-c-ul si il baga in televizor prin S-Video/Euroscart sau HDMI

trebuie sa studiezi oferta, si poti sa dai telefon si sa intrebi, cum abia asteapta sa capete un abonat nou, o sa iti raspunda la ce intrebari vrei tu