| dmxsoimu a întrebat:

cum creez un stick bootabil cu Windows 10 pentru macbook pro 17 inch,, din windowsul de la laptopul meu Asus?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Urmezi pasii aia smecheri de aici.

https://support.apple.com/ro-ro/HT201468

| NLS a răspuns (pentru AureliusTPU):

Ma-ntreb daca de la Bufnici a invatat Radu sa instaleze Windows pe "Unnalocated Space", (nu ca ar fi gresit mereu, dar atunci cand faci un tutorial trebuie explicat ce se intampla si care sunt urmarile daca faci asta. Daca omul vrea doua partitii - adio-, daca face cum a facut el)
si ca aia e "casuta pentru dezactivarea driverelor". Asta a fost duma anului. laughing)

Deasemenea, se foloseste Rufus pentru scrierea pe stick, pentru ca aplicatia de la Microsoft a mai dat erori uneori (nu doar mie, daca cauti pe net, cam 90% dintre postarile pe tema asta recomanda folsirea Rufus, si nu de flori de mar).
In plus, daca ai un PC mai vechi fara UEFI, e nevoie de
partitie cu structura MBR, si doar cu Rufus poti face asta.

Si nu in ultimul rand, pentru bootarea de pe stick nu e nevoie sa intri in BIOS sa modifici pozitia unitatii stickului, pentru ca dupa instalare sa intri din nou sa pui HDD-ul/SSd-ul pe primul loc.
Exista meniul de boot rapid "Quick Boot Menu" (numele difera usor de la un producator al altul).
F12 in cazul lui. (apare in partea de jos, in ecranul de POST).

| AureliusTPU a răspuns (pentru NLS):

Eu cand am instalat windows 10 pro nu am facut stick bootabil ci pur si simplu am dat download si merge si este activat

| 120bulevard a răspuns:

Windows 10 pe macbook, asta inseamna sa fii roman