| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Cum pot sa imi repar imprimanta? De fiecare data cand scot ceva, o imagine, sau un text iese cu dungi. Funda

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da de mai multe ori curatare. Nu stiu ce imprimanta ai dar la majoritatea exista, in softul insotitor, optiunea de curatare cap. Daca nu merge du-te cu imprimanta si cartusele la un atelier. Pe viitor, ca masura de precautie. sa scoti o pagina cu negru si color saptamanal.

| suffarstar a răspuns:

Salut, asa am patit si eu. Daca dungile apar atunci cand doresti sa scoti alb-negru, cartusul "Black" este de vina, la fel si in cazul in care vrei sa scoti color, de vina este cartusul "Color". Ce se intampla: cartusul are o zona prin care scurge cerneala (cap de redare) pentru a o imprima, acea zona este foarte fina, de ordinul nanometrilor. Din anumite cauze (cartus nefolosit o vreme sau pur si simplu in timp) cerneala se usuca in acea zona foarte fina prin care ar trebui sa curga nestingherit. Ceea ce poti face este sa consumi cerneala existenta in cartus si sa introduci o solutie speciala de curatat cartusul. Este un fel de diluant, dar cred ca difera, daca nu ai solutia, nu o inlocui cu diluant sau acetona. Substanta aia e foarte puternica, se recomanda evitarea contactului cu pielea, dar mai ales cu ochii. O iei pur si simplu in seringa, dupa ce ai golit cartusul in prealabil, si introduci cativa mililitri(nu mult) apoi tragi niste foi la imprimanta pentru solutia sa treaca prin capul de redare. Ar trebui sa consumi solutia complet, sa nu mai ramana in cartus. In mod normal asta ar trebui sa rezolve problema. Daca nu ai solutie sau nu ai rezolvat, poti curata si prin alte motode. Sub nicio forma nu folosi o periuta! Poti aseza cartul deasupra unei oale cu apa fiarta astfel incat aburii sa intre in contact cu capul de redare sau poti folosi dusul cu apa fierbinte. Evident, cartusul trebuie golit in prealabil. La mine a functionat dusul, dar am descoperit ca pot folosi solutia degresanta.

| K0sti a răspuns:

Arunci cartusul si pui altul nou, sau nu se vede ca ala e vai mama lui...

| Kaℓi a răspuns:

O duci la un service...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să GHICIM ce imprimantă ai? rolling on the floor
Poate revii cu detalii...

Toate cele bune!

| vladutzumuresan1996 explică (pentru bursuc001):

Samsung M2022

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru vladutzumuresan1996):

Mda, observ că este una laser happy
Din păcate, trebuie să mergi cu tonerul ( cartuşul ) la un Service pentru curăţare ( dacă mai poate fi curăţat )!
Dacă nu-l poate curăţa/"desfunda", atunci va trebui să cumperi unul nou sad

O zi frumoasă!