| tirel a întrebat:

Daca am un monitor mai vechi cu o sursa externa si vreau s-o inlocuiesc(s-a ars bobina), conteaza daca amperajul este putin mai mare decat la sursa originala? Spre exemplu: pe spatele monitorului scrie: Curent continuu 12V, 3, 75 A. Daca inlocuiesc sursa originala cu una de 12v 4, 2 A,exista riscul de a defecta monitorul? Din cate stiu, conteaza ca vlotajul sa nu fie mai mare, dar nu sunt sigur daca si amperajul. FUNDA! big grin

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Tensiunea trebuie sa fie la fel iar intensitatea mai mare sau egala cu cea initiala, prin urmare sursa de 12V - 4, 2A e buna.

3 răspunsuri:
| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Schimb-o ca n-o sa ai probleme. E diferenta prea mica. INsesizabila...

| Nelu62 a răspuns:

Fi fara grija. Un amperaj mai mare ajuta sursa sa isi faca treaba mai lejer.

| tirel explică:

Multumesc! happy