| Flostar2010 a întrebat:

Uite am o problema cu monitorul mi s-a cam intunecat si se vedere mai negru si mai intunecat e mai vechi putin dar cand vreau sa il fac mai luminos de la optiuni imi apare o cheie in stanga monitorului jos ce sa fac?
dau fuunda pentru raspuns bun. a da e un monitor sony daca va ajuta la ceva informatiea.

7 răspunsuri:
| PisicMic19 a răspuns:

Banuiesc ca este un crt adica cu tub. cheia inseamna ca este blocata comanda sper sa nu ma insel daca pune-i si ce model este poate te ajutam.Nu ai 4 butoane il dai la contrast maxim daca acolo face figura nu ai leac si nu face reparatia cit el.Da si tu mai multe date.nu are si niste litere chinezesti sau japoneze cind apare cheia?

| Flostar2010 explică (pentru PisicMic19):

Ba da are ceva litere chinezesti sau japonezi habar nu am are 8 butoane si cu ala de stins aprins 9.

| PisicMic19 a răspuns (pentru Flostar2010):

Nu prea ai leac pentru el. Poti incerca sa il tragi din priza cu pc oprit sa il lasi in pace 5-6 ceasuri apoi sa il pornesti si poate asculta de comenzi.Un crt in minyile lui pe www.okazii.ro este sub 50 ron.Te folosesti de el cit o mai putea apoi altul

| Flostar2010 explică (pentru PisicMic19):

Uite am aflat ce monitor e e un SONY CPD-200GS on NVIDIA GeForce GT 440 aste e ca m-am uitat si daca te ajuta iti mai zic ca am descarcat ceva program sa ii fac rezolutia mai mare plis ajuta-ma.

| PisicMic19 a răspuns (pentru Flostar2010):

Mai omule nu ai leac. daca cele 4 butoane nu te ajuta inseamna ca este securizat ceva.Eu am zis sa il lasi scos din priza ceva timp poate se reseteaza stiu ca are o memorie interna un eprom ceva, un soi de bios ca sa zic, Programe sa bagi ajuta cam ciuciu.De unde esti? oras? Monitorul este de 17" Mai ai in stinga niste butoane daca apesi gpe si il pui nu pe stndard mod ci pe prezentare nu lumineaza la maxim? vezi ca ai un buton cu meniu dar acolo ai alte functii.In stinga ai un buton de reset parca butonul 2 acolo il aduce la setarile din fabrica apoi din menu maresti imaginea pe V si Oriz, staralucire/cont din cele 4.

| Flostar2010 explică (pentru PisicMic19):

Frate nu pot apasa pe nimic ca imi apare o cheie daca apas pe reset sau gpe si in meniu nu ma lasa numa o optiune care pana la urcam nu o pot modifica si l-am lasxat de la 10 seara pana dimineata pe la 10 adica ar veni 12 ore si tot asa face asta inseamna ca e gata cu totul?

| PisicMic19 a răspuns (pentru Flostar2010):

Este blocat din softul lui, il folosesti pina da coltul sau ai bani sa cumperi altul in mintile lui.vezi pe okazii nu te mai chinui cu un hirb. Banuiesc ca ai probleme financiare de mergi cu un monitor vechi de 10 ani departe de mine sa te jignesc. Rabda si tu pina ai bani de unul mai bun de 17" de pe okazii ca sunt ieftinache.