| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un monitor mic ieftin de 150 lei si am o unitate de 260 lei slaba. Astazi am schimbat monitorul vechi ieftin si slab cu unul nou, mare si frumos de 700 lei. Treaba e ca mi-a scazut performanta. Pe Youtube videoclipurile se incarca greu iar in lol am doar 45fps redus de la 75fps comparativ cu monitorul vechi. Am impresia ca e de la monitor. Odata cu schimbarea monitorului mi-a scazut si performanta in tot ce fac.
Totul se rezuma la ceva simplu pentru mine: monitor nou si frumos=performanta scazuta
monitor vechi si urat=performanta crescuta.

Exista o metoda prin care sa reusesc performanta veche pe monitorul nou?
Cum pot sa fac sa recapat performanta veche pe monitorul nou?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce model ti-ai cumparat? Monitorul nu afecteaza performanta in "rau", mai ales daca treci la "ceva mai nou"; rezolutia iti afecteaza performanta. E una sa joci in 640 x 480 si alta sa joci in 1920 x 1080. Actualizeaza driverul video, toate driverele, curata pasta termoconductoare de pe procesor si placa video, pune-i un ram in plus sa ai dual channel, adauga-i un ssd, fa si-o reinstalare curata de sistem, gandeste-te la overclock si-n ultimul rand la upgrade-ul altor piese sau unitatea completa. Monitorul NU are legatura cu chestia asta; maxim rezolutia.

| CtBogdan a răspuns (pentru CM7YRE):

Monitor IPS LED LG GAMING. 700 lei

| CM7YRE a răspuns (pentru CtBogdan):

Ips led = tipul de panou
Lg= producator
Gaming = "termen de marketing".
Modelul e altul. Oricum nu conteaza. E ca mine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti un computer mai performant si cu placa video dedicata: http://bit.ly/2N09hd8

| suzyloveinmyheart a răspuns:

Incearca sa actualizezi driverul! intra pe site-ul monitorului si actualizeaza driverul! a functionat cand mi-am schimbat mouse-ul la fostul meu laptop roz, RIP, doar ca din pacate laptop-ul meu a fost distrus de mama dupa ce m-am uitat la filme cu mancare intr-o casa de vegetarieni! sper ca te-am ajutat!

| CtBogdan a răspuns (pentru suzyloveinmyheart):

Filme cu mancare intr-o casa vegetariana? laughing si eu am patit asa din cauza ca m-am uitat la pareri despre cum nu exista dumnezeu intr-o casa de credinciosi