| ZoixteR a întrebat:

De cateva zile am o problema cu internetul. Am fost si am schimbat routerul de wireless si acum am un Netis wf2419d, crezand ca aparatul e de vina, dar tot nu merge. Daca conectez cablul de internet direct la laptop merge internetul, dar prin router nu. Pot sa ma conectez si pe telefon si pe laptop la router dar nu am acces la internet. Rulez win7 pe laptop, iar conexiunea e PPPoE. Va rog sa ma ajutati. Am petrecut cu orele incercand sa il repar. Dau funda si tot ce trebuie.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o problema la calculator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e configurat routerul cum trebuie cel mai probabil

| DeyCj a răspuns:

Ca să ai net pe laptop prin router, conexiunea de internet nu trebuie să fie PPPoE ci DHCP, deoarece router-ul este un server DHCP pe cablu.

| K0sti a răspuns:

Pai configureaza nene routerul, cum vrei sa mearga! Ai manual, citeste-l!

| KanameKuran a răspuns:

Pune cablul de internet in router. Vezi daca ledurile: "Ethernet, WLAN(sau wireless) si Internet" se aprind, daca nu se aprind uitate in manualul de utilizare al routerului sa vezi de ce nu merg.
Daca ledurile se aprind, scoate routerul din priza, asteapta 10 secunde si baga-l din nou.
Conecteaza-te la router cu un dispozitiv (laptop/pc, iti recomanda sa fie o conexiune prin cablu, dar merge si wireless), logheaza-te (de obicei cu numele de utilizator "admin" si parola "admin", daca nu merg, uita-te in manual sa vezi care sunt datele de autentificare). Daca routerul detecteaza o conexiune PPPoE, trebuie sa configurezi routerul cu datele de logare inscriptionate pe contractul cu providerul tau de internet (in pagina de "quick setup" apesi pe PPPoE si introduci datele de autentificare).
Daca tot nu iti merge, te rog sa imi scrii.

| ZoixteR explică (pentru anonim_4396):

Am incercat sa ma conectez cu laptopul la alt wireless si merge. Nu e problema cu laptopul.

| ZoixteR explică (pentru KanameKuran):

Multumesc de sfat. Am sa incerc putin mai tarziu si revin cu un mesaj.