| RavREZE a întrebat:

Am internet de la Romtelecom actualul Telekom prin telefonie fixa. Mi-am luat un router wireless tp-link tl-wr740n si vreau sa il conectez printr-un modem. Internetul merge daca conectez numai calculatorul prin modem fara nicio problema. Cand bag si routerul nu mai merge. La configurarea rapida care o poti face cu ajutorul cd-ului de instalare merge totul bine pana la ultimul pas cand verifica setarile routerului... si atunci imi da ceva eroare. ceva de genul sa verific daca is cablurile conectate sau daca imi merge internetul. Conexiunea am pus-o pppoe (este internet cu user si parola care tot timpul este conectat).
Daca se pricepe cineva si a mai fost in situatia asta il rog sa ma ajute. Mersi!

3 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Deci stai sa inteleg, internetul vine de la un cablu care intra in modem si apoi se duce in pc? Deci e pe cablu din ala vechi de zici ca e cablu de tv? Sau e cablu normal de internet? Daca e cablu normal fibra, ai incercat sa bagi cablu in router direct? si apoi alt cablu in pc? Fara sa mai folosesti modemu. Sau fara modem nu merge? Nu stiu cum e la romtelecom, eu am de la rds si am avut si eu la inceput cu modem dar nu am folosit router, si dupa putin timp mi-au bagat fibra de la cutia de pe scara si pot sa bag cablu ala in router in WAN si folosesc alt cablu care il bag in alt slot la router si apoi la PC, si la quick setup bag acolo usernameu si parola si o parola ca sa te conectezi la wifi.
Nu le am cu modemul

| RavREZE explică (pentru EnvyU):

Ai cablul de la telefonul fix care intra in modemul lor. din modem bag un cablu in router. din router al cablu in pc