| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce mi-am cumparat calculator nou, uitasem ca monitorul meu e pe VGA :)) Asa ca acum caut un monitor nou. Am un buget de cam 500 lei, maxim 700. M-am uitat la toate magazinele si cel mai bun mi s-a parut acesta: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/vs247h-p-236-i nch-2ms-gtg-black/
Eu nu ma prea pricep la monitoare si de asta va intreb, in orice caz vreau ceva cu port HDMI, daca imi recomandati altceva.
Mai am o intrebare: la portul din monitor de HDMI trebuie sa iau un adaptor de dvi, ca sa nu creada PC-ul ca e televizor? Va rog sa-mi explicati, ca nu inteleg nimic.
Am uitat sa mentionez ca am o placa video cu toate cele 3 porturi (VGA, DVI si HDMI).

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pc-ul nu crede nimic :)). Si tv-ul daca e conectat, pentru pc e tot monitor. Numai ca preia sunetul default si il trimite pe hdmi, lucru care il refaci(adica sa repui sunetul pe boxe din placa de baza) in 15 secunde?(cam atat dureaza tot).
Legat de monitor, daca vrei doar jocuri, e foarte ok ce ai ales tu. Daca nu e musai jocuri, sau jocuri mai putin, poti sa iei un ips http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/23mp75hm-p-23-inch-5ms-black/ http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/hp/22xi-215-inch-7ms-argintiu/ http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/acer/h236hlbmid-23-inch-5ms-black/ http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/i2369vm-23-inch-6ms-silver/ care reproduc culorile mult mai bine, insa din pacate in gaming nu sunt recomandate(timp de raspuns mai maricel, dar asta e o problema mica). Problema mai mare e ca au ghosting cateodata in gaming. Oricum, tu alegi ce vrei.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Da, vreau gaming. Mi s-a pus pata acum pe monitor ca ma joc mafia 2 care l-am jucat si pe PS3(am televizor full HD) si se vedea mult mai bine pe PS3, mai lucios (pe PC am detalii maxime) si nu are de la ce sa fie decat de la monitor, mai ales ca e pe VGA. O sa dau comanda la ala care l-am ales eu. Deci nu trebuie sa schimb nimic la ele? Pur si simplu cu un cablu HDMI il bag in monitor si in placa video? Sa te mai intreb ceva: acum ca am PC bun nu mai folosesc PS3-ul si tin cablul degeaba. Merge cablul de HDMI de la PS3 sa il folosesc la PC?

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie schimbat nimic la ele. Daca nu te descurci sa setezi sunetul pe placa de baza imi spui(desi e simplu, click dreapta pe inconita de sunet din dreapta jos-playback devices si ai sa ai acolo monitorul si sunetul de pe placa de baza.s i ai sa dai set as default la cel de pe placa de baza, asta e tot).
Si da, poti sa folosesti cablul hdmi de la ps3.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Pfai... Vad eu ce fac, macar sa mearga monitorul cu cablul de HDMI, ca de exemplu atunci cand conectez laptopul la televizor se vede naspa, bara de la windows se vede jumate, de asta ziceam, sa nu ia PC-ul monitorul ca pe televizor sa nu se vada imaginea toata.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))
Asta nu e de la cablu hdmi. Ata e de la tv, e setat prost. Si iti garantez asta ca am patiti si eu asa cand am luat tv-ul, si am stat jumatate de ora pana cand am gasit ce setare dubioasa avea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Super atunci! La monitor o sa fie nevoie sa umblu sau daca e monitor nu patesc asa? Apropo, conteaza ce cablu HDMI e? Ca PS3-ul meu e luat second (nu cumpar second de obicei, l-am luat ca sa fie modat) si cablul l-am primit de la baiatul de la care am consola. Scrie pe cablu ceva? Aaa, si merita trecerea de la VGA la HDMI? Ca ti-am zis, pe PS3 se vedea altfel, mult mai frumos, mai lucios, mai altfel, si la PC am detaliile in blana, deci ma gandesc ca nu are de la ce sa fie decat de la monitor, mai ales ca e VGA.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Hdmi-ul transmitele datele digital. Fie ca e un cablu de 10 lei sau de 100 lei, calitatea imaginii e fix aia(la vga spre exemplu nu e asa, pentru ca e analog). Monitorul de obicei e setat corect, dar daca nu e, il setezi tu(sa setezi si tv-ul intre timp).
Si hdmi-ul clar ofera o imagine mai clara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Eh, pai nu e ceva necesitate TV-ul, ca eu mai am un laptop si cand nu prind ma mai uit la Formula 1 de pe laptop si il conectez la TV, in rest nu folosesc TV-ul decat pentru televiziune si acum rar consola.