| aA123 a întrebat:

Salut,TPU! E o mică problemă şi am nevoie de ajutor. Am uitat parola laptop-ului. E vreo metodă de restabilire a accesului,de a o schimba sau de a intra direct fără să o pun? Dacă da,care e? Scrieţi,va rog,pas cu pas ce trebuie de făcut, pentru că nu mă pricep foarte bine. Menţionez că modelul e COMPAQ Presaria CQ56.
P.S. Dau fundă şi felicitare.

Răspuns Câştigător
| TommyLynn a răspuns:

1. Iti trebuie un CD de 700 MB neformatat - nefolosit
2. Descarca imaginea de aici - http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip
3. Extrage imaginea discului din arhiva
4. Iti va trebui un software de ars discuri - ImgBurn recomand - http://download.imgburn.com/SetupImgBurn_2.5.8.0.exe
5. Arde imaginea pe disc
6. Apoi restarteaza PC-ul si da-i sa faca boot de pe CD (ar trebui sa apara un text cv gen "Press any key to boot from CD or DVD")
7. Apoi intri in HBCDMenu (pe desktop)
Programs -> Password -> Active Password Changer Pro -> Next -> Next... pana cand dai de o lista cu user account-uri
6. Dai click pe cel cu parola, next, si save settings (sa fie erase password sau cv asa bifat)
Si gata!

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Care parola? Parola din Windows sau parola pe care ai pus-o in BIOS? Daca tot pui o intrebare, pune-o cum trebuie!

| aA123 explică (pentru TommyLynn):

În mare parte am înţeles ce trebuie să fac. Dar ideea e că nu ştiu cum, în special paşii 3 şi 5.

| aA123 explică (pentru K0sti):

Dacă eşti amabil/ă şi vrei să ajuţi, atunci ajută. Dacă nu, nu te mai băga. E vorba de parola windows-ului.

| K0sti a răspuns (pentru aA123):

Sa-ti reamintesc ce ai scris "Am uitat parola laptop-ului". La tine parola laptopului inseamna parola windows-ului? Fa ce a spus TommyLynn si o sa reusesti!

| TommyLynn a răspuns:

3. Arhiva este asta cu numele "Hirens.BootCD.15.2.zip".
In ea vei gasi un fisier cu numele "Hiren's.BootCD.15.2.iso". Ia-l cu mouse-ul si du-l pe desktop (sau oriunde ai tu loc in PC). Acest procedeu se numeste dezarhivare.

5.
a) Dupa ce ai instalat ImgBurn, intra in el --> Write image file to disc / Scrie imagine pe disc (primul buton care are imagine) --> La "Source", da-i pe dosarul acela cu lupa, si selecteaza fisierul "Hiren's.BootCD.15.2.iso" pe care l-ai dezarhivat mai devreme.
b) Apoi, la Settings --> Write speed --> Pune ceva mai mic, gen 8x, deoarece in momentul in care informatia este scrisa repede, se poate deteriora.
c) In sfarsit, clic pe imaginea aceea care are o foaie cu un disc pe ea, si o sageata inspre un disc cu o linie rosie circulara pe el.

| aA123 explică (pentru TommyLynn):

Am facut totul exact cum ai spus. Doar ca acum nu mai pot descarca muzica si filme.

| TommyLynn a răspuns:

Ai reusit sa intri in calculator fara parola?
Ce eroare iti da?

| aA123 explică (pentru TommyLynn):

La inceput nu, dar mai apoi-da. Si, sincer, s-au facut o multime de schimbari peste tot. Nu am nici cea mai vaga idee ce-i cu el. E normal lucrul acesta?

| aA123 explică (pentru K0sti):

Si in caz contrar ce e de facut? Adica in cazul in care am uitat parola de la bios.

| K0sti a răspuns (pentru aA123):

Daca ai uitat parola de la bios esti mancat! Pentru ca la laptop mai ales modelele mai noi parolele stau intr-un cip dedicat. Poti sa-i scoti si bateria de pe placa de baza, ca tot nu scapi. Asa ca mare atentie! In principiu trebuie sa suni la producator sa-ti dea un cod de resetare, asta dupa ce faci dovada ca e laptopul tau si nu e furat! Tocmai asta este si scopul protectiilor suplimentare la laptop-uri!