| S1l3ntXD a întrebat:

Ieri mi-au venit baietii de la Orange sa imi puna internet prin fibra de 1gb/s. Problema este ca atunci cand am testat viteza wifi nu trecea de 30-40 mb/s iar prin cablu in jur de 100-200. M-am gandit sa imi comand un router pe care sa-l conectez la modem. Oare va merge? Voi ajunge sa am 400-500 mb/s la wifi? Ce stiti?
Dau funda la raspunsul cel mai bunwinking

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Update: nu vad ca ai "listat" componentele. N-am cum sa-ti spun. Pe scurt, daca ai placa de retea gigabit pe fir sau wireless cu un standard de internet macar 5th gen... https://www.youtube.com/watch?v=T_zNev0sPpk si preferabil sa-ti vada 5.0 ghz, ar trebui sa poti urca (accent pe "ar trebui") la vitezele respective. Compara si tu cu alti utilizatori, vezi viteza lor, si vezi ca-i ceva diferenta intre fir/wireless. Si vezi ca tu ai spus "internet prin fibra de 1gb/s." Corect este, cum spun ei " 1 Gbps - viteză maximă de download" deci "maxima" adica "pana la". Nu "garantat mereu", sper ca intelegi diferenta.

6 răspunsuri:
| DaniGl a răspuns:

Ca sa ai o viteza apropiata de 1GB, trebuie sa ai și o placa de rețea bună. Prin router se mai pierde din semnal, asa ca viteza prin Wi-Fi va fi mai mica, aici contează și cât de performant este router-ul pe care vrei sa îl cumperi.

| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns:

Si la mine a venit rds sa imi schimbe cu 1 gb dar din tablou mai mult de 100 nu intra...

| S1l3ntXD explică (pentru DaniGl):

Vreau sa cumpar un tp-link Archer c6. Ideea e ca daca pun pc-ul prin cablu la router nu prind foarte mult. Si nu sunt sigur daca o sa prind mai mult prin acel router

| S1l3ntXD explică (pentru DaniGl):

Clar

| CM7YRE a răspuns:

Ce router ai, si ce laptop? Conteaza standardele fiecaruia; mai conteaza si daca ai un ssd capabil sa-ti duca viteza respectiva, placa de retea, si cat de bine "merge" internetul in zona ta, mai ales la ceilalti. Sunt multi factori de luat in considerare, dar in primul rand spune ce model de laptop/pc ai, si ce placi de retea wireless ai.

| S1l3ntXD explică (pentru CM7YRE):

Update: am cumpărat routerul si de la 30 mbps am ajuns la 200 pe 5ghz si 50-60 pe 2.4 ghz. Diferenta se vede, dar mă așteptam cam la 500 mbps laughing). O fi o problema de la mine? Am conectat modemul la router si apoi m-am conectat la rețeaua de 5 ghz.