| R4V3N a întrebat:

Ieri si-a luat fratele meu un PC. Acum sunt 3 PC-uri la mine in casa, unul conectat prin cablu la modem, si celelalte cu stick-uri de internet. Ok, problema este ca pana acum internetul mergea destul de bine. De cand a mai intrat un PC in retea nu prea mai merge, pot doar ascult muzica, si el la fel. PING-ul de la jocuri a crescut de la 50 la 2000, deci nu mai pot juca nimic multiplayer.

Ok, intrebarea este: Am un modem acum. Daca achizitionez un router va merge oare mai bine? Pana acum nu mi-am pus problema, doar ca acum nu mai putem folosi nici unul internetul si e destul de aiurea... Daca nu, ce ar trebui sa cumpar? Mentionez faptul ca nu putem lega calculatoarele prin cablu, ar trebui doua cabluri de 15-20 de metri, ceea ce ar fi foarte scump si s-ar pierde toata viteza pe parcurs.

Va multumesc, dau funda.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai te hotarasti?

ori ai un singur calc legat la modem si restul cu stick uri de net separat, ori sunt toate in aceeasi retea?

| Mafiotu007 a răspuns:

Pai normal ca iti merge greu.
Daca ai 3 pc-uri conectate la aceeasi retea se imparte viteza.De exemplu, daca ai avut ping 30 la un joc cu 1 pc, la 2 ai 100 si la 3 500+.
Mai limiteaza pc-urile, nu stiu de ce iti trebuie asa de multe.

Sau, iti iei un modem de 500 lei.Bafta!