| ionucmarele a întrebat:

As vrea sa imi faceti o lista cu rechizitele pentru clasa a 7-a. Mi-am facut si eu o lista, dar nu as vrea sa uit ceva etc.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rizer a răspuns:

Cam vreo 10 caiete de dictando mici cam vreo 5 caiete studentesti de dictando, 10 caiete mici de matematica si 10 studentesti(iti trebuie pentru mate, fizica, chimie)
2 caiete de geografie, 2 caiete de biologie,unul de muzica,bloc de desen mare,acuarele/tempera,pensoane,coperti mari si mici (aici depinde de care ai nevoie),mapa/ghiozdan,pixuri,stilou,rezerve sau cerneala,penar,creioane colorate,carioci daca doresti,creioane normale,trusa de geometrie, radiera, ascutitoare, rigla, coli de xerox, tiple/folii, dosare/portofolii
pix rosu.Si cam atat daca am uitat ceva...batting eyelashesmult succes!

| YONTU a răspuns:

1. 2 caiete dictando de mate (1 de clasa si 1 de teme acasa) + rezerve.
2. 2 cvaiete dictando de romana (1 de clasa si 1 de teme acasa) + rezerve.
3. 1 penar + tot ce stii tu ca-ti trebuie in el.
4. 1 ghiozdan.
5. 2 vocabulare, k in clasa a 7-a trebuie sa citesti mult si ai si unele cuvinte explicate pe care le vei trece in vocabular.
6. 1 stilou
7. 2 pixuri colorate + 1 albastru (mereu ai nevoie de o culoare la lb. franceza).
8. 10 portofolii a cate 10 tiple
9. 1 bloc de desen + 2 rezerve
10. 1 acuarela
11. 3 caiete de biologie, geografie, muzica.
12. Cat mai multe rezerve de stilou!
13. 5/10 caiete de romana(mici) pentru alte obiecte.
14. thinking Nu mai stiu ce-ti trebuie pentru ca trec si eu intr-a 7-a si maine voi merge sa mi le cumpar!

rezerve = inca 2 caiete etc. ca atunci cand ti se termina unul sa ai altul la indemana - pe loc -!

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai o sa iti spun si caietele si restul:
- 2 caiete studentesti romana
- 2 caiete studentesti mate
- 1 biologie
-1 geografie
-1muzica
- 2 mici dictando civica
- 2 mici dictando istorie
- 2 mici dictando engleza
- 2 mici dictando franceza
- 2 mici mate fizica/chimie 80 file( sau daca vrei poti sa iti iei studentesti)
- 1 mic mate informatica
- 1 mic mate tehnologie
- 1 mic romana religie
- 1 foaie velina desen
Si cam astea sunt caietele sper ca nu am uitat nimic.
Ca si rechizite o sa ai nevoie de:
-pixuri albastre si negre
-sau stilou si pic
- creioane( eu iti recomand mecanice ca se scrie mult si cele normale se tocesc repede)
- niste pixuri colorate
- markere neon pentu ca iti spun, profi predau mult si nu trebuie sa inveti chiar tot si asa subliniezi cu marker-ul neon doar unele fragmente
- penar
- ghiozdan
- trusa de geometrie( asta e obligatorie deoarece se incepe geometrie adevarat sai iti spun din proprie experienta ca e si destul de grea mai ales pe primul semestru)
- ascutitoare
- radiera
- bloc desen mare
- acuarele
- pensule

Cam astea sunt, sper ca te-am ajutat!

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Caiete mari si mici
Caiete normale
de limba romana
de matematica
de biologie
de geografie
de chimie
de fizica
etc
Caiete cu spirala
Blocuri de desen
Pixuri
Creioane
Stilouri
Gume de sters
Rezerve de stilou