| alexandru5678 a întrebat:

Mi-am luat un telefon, el fiind: https://altex.ro/smartphone-lenovo-k6-note-32gb-dual-sim -gold. El are 3 gb ram, dar cand intru in cpu-z imi zice doar 2848. Dc?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu eu am zis ca Androidul se instaleaza in RAM.

Androidul este instalat in memoria flash, dar in memoria RAM are o parte rezervata exclusiv (functionare, zone tampon, cach-uri etc), pentru functionare. In aceea zona nu se da voie altor aplicatii, care "vad" doar memoria libera, asa cum si CPU-z "vede" doar acei 2848Mb, restul fiind ascunse de SO.

Iti propun o experienta: sa cauti Android pentru PC si instaleaza-l pe un sistem.
Vei avea surpriza ca, dupa oprire si repornire a sistemului Androidul nu mai este instalat, n-are nici o urma pe hard disk... happy
Explicatia?

18 răspunsuri:
| alexandru5678 explică:

A da si mentionez ca in setarile teleofnului seice ca am 3. E ceva de la Cpu-z?

| RAY a răspuns (pentru alexandru5678):

Asa e cand nu esti prezent la ora de informatica sau fizica, totul e in sistem binar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu are cum sa iti puna tie fix 3...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Daca era vorba de sistem binar, ar fi trebuit sa ii scrie 3072. 1 GB = 1024 MB...

Bula
| Bula a răspuns:

rolling on the floor Unde crezi ca e instalat Androidul (SO)? In bateria sau in husa telefonului? laughing

| RAY a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lui i arata frecventa cpu nu memoria ram

| dfeel a răspuns:

O parte din memoria RAM este rezervata pentru sistemul de operare. De aici este diferenta.

| LinxCont a răspuns:

E de la producator. Una zice si alta face. E mai usor sa scrie ca are 3GB de memorie si sa nu aiba 3GB. De pus pun si ei cat pot, apropiat de valoarea de 3GB. Acum fiind vorba de 3GB nu e mare problema cu sau fara cateva sute de MB.
Mai rau e cand memoria e doar de 1GB si in loc de 1GB ai sa zicem 750MB si ti se blocheaza telefonul.
Eu la un Samsung trebuia sa am 1.5GB si in realitate am 1. 32GB vazuti asa de toate programele.
In cazul meu sa zicem ca s-ar aplica chestia cu 1KB=1024B (adica 2 la puterea 10), dar daca presupun ca 1.5GB e comercial 1500MB si apoi impart la 1024, obtin 1.46, nu 1.32, apoi la fel sa zicem ca e la nivel de KB, si cei 1.5GB sunt comercial 1500000KB si impart de 2 ori la 1024 si atunci obtin 1.43, iarasi diferit de 1.32, apoi din nou sa zicem ca e la nivel de byte si atunci 1.5GB=1500000000B (comercial ca sa rezulte mai multi GB) si impart de 3 ori la 1024 si obtin 1. 39GB, deci tot nu obtin 1. 32GB, prin urmare nici varianta cu 1024 in loc de 1000 nu merge in totalitate, asa ca adevarul e ca producatorii pun si ei memorie cat pot, apropiat de valoarea din specificatii.

De exemplu la mine in setari scrie 1. 32GB, iar cpu-z arata 1355MB si in specificatii pe site scrie ca are 1.5GB

Daca inmultesc 2848 cu 1024 de 3 ori obtin 3058, dar e clar o coincidenta. Nu are nici valoarea de pe altex unde scrie clar ca are 3072MB (cum s-ar zice 1024x3).

Cred ca valoarea adevarata e cea afisata de cpu-z.
Ar putea fi si ceva de genul ca o parte din memorie e rezervat pentru partea video.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Instalat? laughing)....amuzant.
Sa inteleg ca tu instalezi si Windowsul pe memoria RAM. okay.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LinxCont):

Lasa-i pe astia ca ei instaleaza ANdroidu' pe memoria RAM.
Apreciez raspunsul.

| RAY a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pana la urma despre ce e vorba?

| RAY a răspuns:

CPU-Z is a freeware that gathers information on some of the main devices of your system :
Processor name and number, codename, process, package, cache levels.
Mainboard and chipset.
Memory type, size, timings, and module specifications (SPD).
Real time measurement of each core's internal frequency, memory frequency.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

E frecventa procesorului cum am si spus, bula mi-a dat doua eronate, androidul nu e instalat in memoria ram ma

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Frecventa e 1.4...

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre,
Mai mergi si invata cate ceva, sa nu-ti fie telefonul mai destept decat tine tongue
Si da, si Windows-ul se poate instala in memoria RAM, pe disk virtual!
La fel si Androidul sau Linux se poate instala in RAM.

Dar pentru a cunoaste aceste mici detalii nu e suficient sa joci bambirici pe telefon sau pe calc. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Bn, daca tu zici ca se instaleaza Androidu' pe memoria RAM.
Eu in "veata" mea nu am instalat pe memoria RAM...in fine.

Nu zic ca nu se poate...dar nu cred ca are legatura cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LinxCont):

(functionare, zone tampon, cach-uri etc), de acord.
Tu ai zis ca se instaleaza pe memoria RAM, nu ce ai spus mai devreme.
In legatura cu cache-ul..nu cred ca sta pe memoria RAM.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis doar ca "se poate instala in RAM", ca si Windows sau Linux.
Dar n-am zis ca in telefon! Ar fi chiar ciudat sa instalezi un Windows pe un telefon conceput pentru Amdroid.
Cu toate acestea, da, fiecare din aceste SO au versiuni Live, care se instaleaza in RAM-ul PC-ului, pe disc virtual creat pe o parte a RAM-ului.