| krt0f1oR a întrebat:

Pot monta un hard disk de desktop pe laptop (nu hdd extern)sa conectez hardul la portul S-ATA al laptopului si sa pot instala windows-ul pe hdd?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ziftode a răspuns:

Extern non-usb sunt 2 solutii
1. si cea mai buna e laptop-ul sa aiba eSata, care e un sata gandit special pentru extern
2. exista cabluri de prelungire sata care pot fi infipte in mufa sata a laptop-ului
https://cablu-conector.compari.ro/delock/82855-p265175423/
din pacate, nu prea poti sa le fixezi, si la fiecare miscare poate face cadere de conexiune, am incercat la un moment dat si aproape am stricat un hdd, de aia esata e o mufa foarte fix

in orice caz iti trebuie o alimentare externa, si stiu 3 solutii
1. cum ai spus si tu, o sursa de PC care poate fi pornita fara PC
http://www.instructables.com/......hout-a-PC/
2. o cutie externa usb/esata, care are mufele mobile (nu fixe in cutie) si deci poti alimenta hdd-ul fara sa fi fortat sa si conectezi mufa de date a cutiei
https://cablu-conector.compari.ro/......383478899/

3. numai alimentatorul de la un kit cablu usb-sata
https://cablu-conector.compari.ro/......343673522/

6 răspunsuri:
| Kimokato a răspuns:

Poti daca hard disk-ul PC-ului este SATA-3 (de exemplu) si cel al laptop-ului este tot SATA-3, dar nu cred ca incape in carcasa laptop-ului ca in general hard disk-urile sunt mari.

| KanameKuran a răspuns:

Salut, atat pc-ul cat si laptopul folosesc acelasi tip de conector "SATA", iar mufele SATA sunt compatibile si cu versiuni anterioare (ex: hdd cu sata3 va merge pe placa de baza cu sata 2, singura difereta fiind ca hdd-ul va merge doar cu vitezele restrictionate de sata2).

Singura problema ar fi dimensiune fizica a hdd-ului, s-ar putea sa nu iti incapa in laptop. Cel mai bine cauti modelul de laptop si vezi ce dimensiuni accepta pentru HDD.

| ziftode a răspuns:

Hdd-ul de desktop are 3.5", cel de laptop 2.5"
de asemenea, cu toate ca mufele sunt fizic identice, alimentarea la hdd-urile de laptop au numai 5V, dar cele de desktop au si 5V si 12V

deci NU, NU IL POTI MONTA INTERN (ai specificat clar ca nu vrei extern), decat daca laptop-ul are bay pentru asa ceva (am vazut unele), atlfel, nu ai cum fizic sa il introduci in laptop, si trebuie sa faci modificare electronica ca sa ii dai 12V (si nici nu stiu daca laptop-urile folosesc 12V)

| krt0f1oR explică (pentru ziftode):

Prin extern ma refeream prin usb.Merge daca il alimenteze de la o sursă de pc și sa conectez sata-ul?

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Am uitat, si nu vreau sa imi editez raspunsul pentru ca apare FOARTE LENT

o solutie sa obtii o mufa esata (care e varianta buna) este daca ai gaura de PCI-Express card in laptop, astea mai noi nu prea mai au:

https://cablu-conector.compari.ro/......403338043/

sau daca laptop-ul e destul de vechi sa aiba pcmcia
https://cablu-conector.compari.ro/......329310329/
insa, la asta chiar ma indoiesc, pcmcia a disparut din laptopurile fabricate in ultimii 10 ani

| krt0f1oR explică:

Am o problema cu laptop-ul și cred că e de la hdd și și singurul hard pe care nu-l folosesc e de pc. Vreau sa vad cum se comporta (Să nu am freeze si BSOD)