| n3llutza a întrebat:

Buna, pot monta un hard ide de laptop pe placa de pc sata, mufa am.si sata si ata dar nu stiu daca este compatibila, ajutati-ma va rog, hddul ce il are pcul il vede in bios dar nu pot instala windows pe el, se opreste instalarea la win 7, iar la win xp imi zice ca nu gaseste hardul

6 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

Am vazut si eu asta in bios la laptop ca sa instalez windows trebuia sa schimb IDE in AHCI. Tu te referi ca ai problema fizica la conectare din ATA in SATA. Daca ai adaptor mai trebuie doar in bios sa schimbi intre ele IDE si AHCI si merge. De obicei cand cumperi un laptop nou e pus din fabrica in IDE.

| neludana2000 a răspuns:

Poti, sigur va functiona eu am inlocuit. Dar sa fie aproape de cooler-ul de racire.

| n3llutza explică:

Nu am adaptor dar are acelasi mufe hardul de laptop. Eu am pc, hardul a fost de la alt laptop. Oricum acum am alta problema, se deschide unitatea dar nu afiseaza nimic, trebuie sa rezolv problema asta prima

| InOrOut a răspuns (pentru n3llutza):

Daca nu afiseaza nimic poate fi placa video arsa sau nu e bagata bine in placa de baza sau cablul de la monitor nu e bagat bine in placa video sau monitorul e defect. Si la monitor poti selecta intre vga si dvi si hdmi. Daca era defecta placa de baza facea 3 bipuri cand pornea pc-ul. Auzi ceva bip-uri cand o pornesti?

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Iarasi verifica fiecare componenta sa fie bagata bine in slot, poate ai miscat unitatea mult si a iesit un cablu. Verifica si la hard disk sa fie bine bagate mufele, impingele bine.

| n3llutza explică (pentru InOrOut):

Nu se aude nimic neobisnuit, se aude normal